W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki na Szczycie Bałkanów Zachodnich: dziś, po raz kolejny Polska kontynuowała nasze działania na rzecz integracji europejskiej

03.11.2022

Na Szczycie Bałkanów Zachodnich w Berlinie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z liderami sześciu krajów bałkańskich oraz europejskich partnerów wspierających integrację z regionem. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim perspektywy integracji zachodnich państw bałkańskich, bezpieczeństwa energetycznego oraz dalszego wzmocnienia współpracy. Szef polskiego rządu podkreślał również, że w dzisiejszych czasach ważne jest, aby kontrować rosyjską propagandę podsycającą wewnętrzne konflikty.

Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu liderów Procesu Berlińskiego na Szczycie Bałkanów Zachodnich w Berlinie.

Cały kontynent europejski musi się oprzeć rosyjskiej destabilizacji

Wielowymiarowe konsekwencje rosyjskiej napaści na Ukrainę dotykają nie tylko państwa Unii Europejskiej. Państwa Bałkanów Zachodnich są dla nas niezwykle ważne i dlatego wraz z nimi musimy pracować nad wspólną odpowiedzią na kryzys wywołany przez zbrodniczy reżim Putina.

– Dla nas to bardzo ważne, bo 3 z 6 państw Bałkanów Zachodnich to już są państwa należące do NATO, a więc to poszerzane przestrzeni bezpieczeństwa. Te państwa są szczególnie atakowane dzisiaj poprzez propagandę, przez fake news’y i propagandę rosyjską. Widzimy wyraźnie, jak konflikt na Ukrainie rozlewa się na kontynencie – stwierdził szef polskiego rządu.

Rosyjskie działania nie kończą się na militarnej agresji na Ukrainie. Kreml próbuje bezskutecznie podważyć dzisiaj stabilność całego kontynentu europejskiego atakując nas propagandą, dezinformacją i podsycając wewnętrzne konflikty – zarówno między państwami jak i wewnątrz nich.

Współpraca w Europie to klucz do pokoju i rozwoju

Unia Europejska i Bałkany Zachodnie to bardzo bliscy partnerzy w każdym wymiarze. Wymiana handlowa i kulturowa, wspólne perspektywy polityczne i rozwojowe oraz kwestie bezpieczeństwa to więzy naszej współpracy. W ostatnim czasie, najbardziej priorytetowe stały się jednak sprawy związane z bezpieczeństwem i niezależnością energetyczną oraz eliminacją rosyjskich wpływów.

– Dzisiaj jesteśmy w momencie bardzo głębokiej współzależności pomiędzy tym, co dzieje się na południu naszego kontynentu, na zachodzie, na północy, a przede wszystkim tym, co dzieje się na wschodzie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z liderami.

Jesteśmy świadomi wysiłku i lat pracy włożonej w budowanie przyjaźni i współpracy na naszym kontynencie. Budujemy codziennie nową, lepszą historię Europy pokazując, że dobrobyt i porozumienie są w zasięgu naszej ręki. Dziś nie możemy dać nikomu tego podważyć, zwłaszcza imperialistycznej Rosji.

Uczestnicy Szczytu Bałkanów Zachodnich w Berlinie

W Szczycie uczestniczyło sześć państw Bałkanów Zachodnich: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Północna, Serbia oraz niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej. Dodatkowym uczestnikiem była Wielka Brytania. Zaangażowane w szczyt były także europejskie i międzynarodowe instytucje.

Polskie wsparcie dla Bałkanów Zachodnich

Polska wspiera inicjatywę rozszerzenia Unii Europejskiej o państwa Bałkanów Zachodnich. Formalnie w ten proces zaangażowaliśmy się w 2018 r., a w 2019 r. przewodniczyliśmy pracom rozszerzenia UE. Punktem kulminacyjnym przewodnictwa był Szczyt Bałkanów Zachodnich zorganizowany w Poznaniu.

– Szereg rozmów potwierdził, że Polska podjęła bardzo właściwą decyzję kilka lat temu o uczestnictwie, a nawet można powiedzieć o współkierowaniu całym procesem integracji. To jest dzisiaj doceniane przez naszych partnerów – brytyjskich, niemieckich czy francuskich, którzy dzisiaj także byli obecni – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Podczas polskiego przewodnictwa w 2019 r. zrealizowano ponad 100 projektów politycznych, społecznych, kulturalnych i wydawniczych, w których poświęcono szczególną uwagę problemom młodego pokolenia. Polska przekazała ponad 1,5 mln euro na projekty infrastrukturalne w regionie Bałkanów Zachodnich, wspierając m.in. projekty w zakresie walki z korupcją.

Wideo

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}