Premier Mateusz Morawiecki na uroczystości upamiętniającej wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 r.
19.03.2021
Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w upamiętnieniu wydarzeń bydgoskich z marca 1981 r., które zapoczątkowały największy kryzys między ówczesną władzą i „Solidarnością” przed stanem wojennym. Szef rządu wziął także udział w otwarciu wystawy zdjęć „Bydgoski Marzec’81’ oraz wręczył zasłużonym osobom Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
„Marzec 1981 r. był momentem przełomowym. 40 lat temu, w Bydgoszczy, doszło do pokazu siły po stronie komunistów, którzy siłą chcieli zdławić polską rewolucję wolności” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. „Z tego miejsca kłaniam się nisko bohaterom tamtych dni, najciężej pobitym ofiarom, którzy wtedy stawali w pierwszym szeregu walki w ówczesnej polskiej insurekcji” – dodał.
Jak zaznaczył premier, „Solidarność” była ewenementem w skali świata. Przeniosła ona wartości, o które wówczas walczyła, we współczesne czasy. „Dzięki Wam, od ponad 30 lat cieszymy się wolną Polską i w wolnej Polsce możemy żyć, kształcić się i pracować” – podkreślił szef rządu. „Dziękuję za Waszą determinację, odwagę i wiarę w to, że wspaniały polski ruch, jakim była Solidarność, może być nie tylko zaczynem wolności, ale także zaczynem nowej myśli o nowoczesnym i sprawiedliwym państwie” – powiedział.
Wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981
19 marca 1981 r. w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy miała miejsce sesja Wojewódzkiej Rady Narodowej, na którą zaproszeni zostali przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i mieszkańcy wsi. Zaproszeni związkowcy i rolnicy zamierzali domagać się od władz zgody na rejestrację związku zawodowego rolników indywidualnych. Pomimo uzyskanej wcześniej obietnicy nie zostali dopuszczeni do głosu, ponieważ sesję przedwcześnie zakończono.
Zaproszeni – na znak sprzeciwu – ogłosili pozostanie w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego i zagrozili rozpoczęciem strajku okupacyjnego. Po kilku godzinach negocjacji władze wezwały oddziały milicji i ZOMO, które zaczęły siłą usuwać protestujących w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego związkowców i rolników. Kilka osób zostało pobitych – Michał Bartoszcze, Jan Rulewski i Mariusz Łabentowicz trafili do szpitala.
Informacje o zajściu szybko rozeszły się po całym kraju. Lokalny incydent przekształcił się w ogólnopolski kryzys społeczno-polityczny, o którym dyskutowano nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Na temat kryzysu bydgoskiego wypowiadali się przywódcy i przedstawiciele wielu państw, w tym papież Jan Paweł II.
Po wielu rozmowach zawarto tzw. porozumienie bydgoskie, w którym władze zobowiązały się m.in. do zalegalizowania rolniczej „Solidarności”.
Wystawa zdjęć „Bydgoski Marzec ‘81
Ekspozycja wielkoformatowych zdjęć poświęconych wydarzeniom Bydgoskiego Marca ‘81 umieszczona jest na ścianie Bydgoskiego Centrum Finansowego, w ścisłym centrum miasta.
Wystawa stanowi wybór zdjęć i opisów dokonany przez historyków Ośrodka Karta w formie ok. 50-metrowego banera rozwieszonego na wysokości ok. 2,5 m nad poziomem chodnika. Autorzy, dzięki starannemu doborowi zdjęć ukazują dramatyzm wydarzeń sprzed 40-lat.