W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki o otwarciu przekopu Mierzei Wiślanej: to droga wolności, nowych szans i możliwości

17.09.2022

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to zakończenie uzależnienia się naszego kraju od Rosji. Przekop Mierzei Wiślanej umożliwia swobodną i całoroczną żeglugę statków morskich do portów w Elblągu, Fromborku czy Tolkmicku. Po raz pierwszy w powojennej historii Polski można swobodnie wpływać na Zalew Wiślany, bez konieczności przepływania przez wody terytorialne Rosji. Inwestycja zwiększa bezpieczeństwo transportowe Polski. Stworzy także tysiące nowych miejsc pracy i da impuls do rozwoju turystyki.

Przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego.

– Symbolicznie, w dniu 83. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę, zrywamy ostatnie pęta naszego uzależnienia od Związku Radzieckiego, a później od Rosji – podkreślił szef polskiego rządu.


Uniezależnienie się od Rosji


Port w Elblągu był jedynym portem, do którego swoboda żeglugi po II wojnie światowej została ograniczona. Wynikało to z restrykcyjnych przepisów po stronie rosyjskiej, które obowiązywały statki przepływające przez Cieśninę Piławską.

– Cieśnina Piławska była jedną z figur geopolitycznego uzależnienia Polski od Rosji. My się dzisiaj pozbywamy tej figury z politycznej szachownicy – ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Przekop Mierzei Wiślanej realizuje jednocześnie strategię Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa morskiego. Utrzymanie pełnej zasady wolności żeglugi na Bałtyku jest celem strategicznym wszystkich państw naszego regionu.


Świadectwo woli i sprawczości


Premier podkreślił, że Morze Bałtyckie jest wielką szansą dla naszego kraju i daje niesamowite perspektywy rozwojowe. Przekop otwiera nowe możliwości dla tego regionu. Oprócz uzyskania niezależności i poprawy bezpieczeństwa, inwestycja to szansa na rozwój turystyki i rekreacji wodnej oraz powstanie tysięcy nowych miejsc pracy.

– Dziś widzimy, jak te inwestycje otwierają nowe możliwości, nowe szanse - nie tylko dla Elbląga - ale dla całego kilkudziesięciokilometrowego odcinka polskiego wybrzeża, które było uzależnione od Rosji. My tę zależność dzisiaj zrzucamy – podkreślił szef polskiego rządu.

Trwają jeszcze prace nad II i III etapem inwestycji, które skończą się w 2023 r. Obejmują modernizację toru wodnego rzeki Elbląg, budowę nowego, ponad stumetrowego mostu obrotowego w Nowakowie i roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym. Jednak już teraz - po raz pierwszy w powojennej historii Polski - można swobodnie wpływać na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej.


Projekty wielkiej zmiany


Możemy realizować wielkie projekty dzięki niezależności, także w zakresie polityki gospodarczej oraz dzięki naprawie finansów publicznych. Projekty wielkiej zmiany jednocześnie dają wiele możliwości Polakom. Ich realizacja jest możliwa także dzięki politycznej i patriotycznej woli.

– Dbamy o każdy, nawet zapomniany, kawałek Polski, każdy region, każdą gminę i każdy powiat – zaznaczył szef polskiego rządu.

 

Wideo

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}