W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki: Polacy oczekują rewolucji cyfrowej

12.02.2021

Rząd stawia na cyfryzację i umożliwia Polakom załatwianie wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Zainteresowanie e-usługami jest rekordowe – tylko w 2020 r. ponad 4 mln osób założyło profil zaufany, dzięki któremu można potwierdzić swoją tożsamość w Internecie. Twój e-PIT, e-zwolnienia, e-recepty, zgłoszenie narodzin dziecka, dowód z warstwą elektroniczną, cyfrowe akty stanu cywilnego, elektroniczne wnioski „500+” i „300+”, pełna obsługa pomocy dla przedsiębiorców w ramach tarczy Antykryzysowej – to tylko niektóre przykłady nowoczesnych rozwiązań cyfrowych, które rząd udostępnił obywatelom.

Widok zza premiera na trwającą wideokonferencję.

Kładziemy wielki nacisk na kwestie cyfryzacji. Jestem przekonany, że będzie ona mocnym impulsem wzrostu gospodarki i szybkiego odbicia po pandemii COVID-19

– powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wideokonferencji z Radą do Spraw Cyfryzacji.

Czeka nas także okres ambitnych inwestycji cyfrowych – to jeden z podstawowych filarów Nowego Ładu

– dodał.

Najważniejsze e-usługi

W 2020 r. ponad 4 mln osób założyło profil zaufany, dzięki któremu można potwierdzić swoją tożsamość w Internecie. Z rozwiązania tego korzysta już w sumie ponad 9 mln osób. Polacy chętnie korzystają także z aplikacji mObywatel, czyli wirtualnego portfela na dokumenty. Dzięki temu, ponad 2 mln osób nie musi już nosić ze sobą tradycyjnych dokumentów, a kierowcy nie muszą mieć ich przy sobie w ogóle. W telefonie możemy mieć m.in. nasz dowód rejestracyjny czy prawo jazdy.

E-usługi zapewniają Polakom rozliczenie się z fiskusem w ramach e-PIT i e-Urzędu Skarbowego. Dostępne są także m.in. e-zwolnienia, e-recepty, zgłoszenie narodzin dziecka, dowód z warstwą elektroniczną, cyfrowe akty stanu cywilnego, elektroniczne wnioski „500+” i „300+” czy pełna obsługa pomocy dla przedsiębiorców w ramach tarczy Antykryzysowej.

Łatwy dostęp do informacji

Dzięki rządowemu portalowi Gov.pl. obywatele mają łatwiejszy dostęp do informacji o tym, co dzieje się w poszczególnych instytucjach. Tylko w marcu 2020 r. GOV.pl odwiedziło niemal 26 mln unikalnych użytkowników. W kwietniu – prawie 20 mln, a w październiku – 19 mln. W sumie, w 2020 r. użytkownicy portalu wygenerowali niemal 295 mln sesji i ponad 1,4 mld odsłon.

Na koniec 2020 r. przyjęliśmy także „Politykę Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce”. To pierwszy taki dokument w historii i niemal 200 konkretnych działań na najbliższe lata.

Pomagamy również osobom starszym w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Tysiące wolontariuszy z niemal każdego powiatu pomaga cyfrowo osobom starszym. W akcję włączyło się ponad 300 organizacji młodzieżowych.

Dostęp do Internetu

Obecnie już ponad 90 proc. polskich gospodarstw domowych ma dostęp do internetu, z czego większość – szerokopasmowy. Stale pracujemy nad tym, aby było ich jeszcze więcej, szczególnie na wsi.

Realizujemy rekordowe inwestycje w sieć szerokopasmową. W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa zwiększamy dostęp do szybkiego internetu na obszarach wykluczonych – wiejskich lub słabo zurbanizowanych, które z komercyjnego punktu widzenia są długoterminowo nieopłacalne. Przeznaczyliśmy na ten cel ponad 6 mld zł.

Zapewniliśmy także Internet w każdej szkole.  Jeszcze w  2017 r., tylko 10 proc. polskich szkół miało dostęp do szybkiego Internetu, który umożliwiał prowadzenie zajęć dydaktycznych. Dziś nie ma w Polsce placówki, która byłaby pozbawiona Internetu – korzystają z niego albo dzięki Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej lub komercyjnie.

Rada do Spraw Cyfryzacji

Rada to think-tank, którego członkowie wspierają wiedzą i doświadczeniem ministra cyfryzacji oraz Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. Rada opiniuje dokumenty strategiczne i inne związane z cyfryzacją, łącznością i rozwojem społeczeństwa informacyjnego. Współpracuje także w takich obszarach, jak integracja cyfrowa, ochrona prywatności w sieci, likwidacja barier rozwoju gospodarki elektronicznej czy reforma prawa własności intelektualnej w sieci.

 

Materiały

Cyfryzacja - prezentacja
Cyfryzacja.pdf 15.79MB

Wideo

{"register":{"columns":[]}}