W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia „Polityki społecznej wobec osób starszych 2030”

23.01.2018

Miarą człowieczeństwa i jakości państwa jest stosunek do starszego pokolenia – powiedział premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską, przedstawiając założenia polityki senioralnej rządu.

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczy w konferencji prasowej z minister rodziny, praci i polityki społecznej Elżbietą Rafalską.

Starszemu pokoleniu jesteśmy winni nie tylko szacunek, ale również wsparcie w ramach kompleksowej polityki państwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Temu ma służyć Polityka społeczna wobec osób starszych 2030 – dokument, który zawiera założenia polityki senioralnej rządu. Program opiera się na trzech filarach – bezpieczeństwie, uczestnictwie i solidarności. Te elementy są kluczowe, ponieważ stanowią gwarancję znacznego podniesienia jakości i poziomu życia osób starszych.

Rząd z sercem

Jestem szczęśliwy, że właśnie w ten sposób tworzymy państwo opiekuńcze – państwo, które wdraża zasady społecznej gospodarki rynkowej. Mówi o tym o art. 20 naszej Konstytucji. Musimy tworzyć państwo, które jest otwarte dla wszystkich i wszystkim tworzy równe szanse – zaznaczył szef rządu. Demokracja musi być demokracją z sercem, państwo musi być państwem z sercem, rząd też musi być rządem z sercem. Tworząc ten program dokonaliśmy przeglądu bardzo wielu polityk społecznych – poinformował premier. Na politykę senioralną składa się polityka demograficzna, edukacyjna, prorodzinna, gospodarcza i rozwojowa. Od jakości polityki wobec starszego pokolenia zależy jakość wszystkich innych polityk państwa – zaakcentował.

Miarą jakości państwa jest to, jak wspieramy seniorów

Omawiając program senioralny Mateusz Morawiecki wspomniał o swoim pobycie w Ostrołęce sprzed kilku dni, gdzie spotkał się z seniorami w Dziennym Domu Senior+. Bardzo się cieszę, że starsi ludzie, który tam przebywają, nie tylko żyją pełnią życia, ale są też wspierani przez wolontariuszy z młodszego pokolenia – zaakcentował prezes Rady Ministrów.

W ocenie premiera miarą człowieczeństwa i jakości państwa jest to, w jaki sposób wspieramy starszych ludzi. Mówi się czasami, że starsi ludzie potrzebują niewiele, ale potrzebują tego bardzo. Dlatego bardzo proszę, żebyśmy skoncentrowali nasze wysiłki na tym, żeby jak najbardziej usprawnić życie seniorów. Ze swojej strony zobowiązuję się do tego – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Założenia polityki senioralnej rządu

Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo. Uczestnictwo. Solidarność przewiduje realizację szeregu działań wobec ogółu osób starszych w ramach siedmiu głównych obszarów. Są nimi: kształtowanie pozytywnego postrzegania starości w społeczeństwie; uczestnictwo w życiu społecznym oraz wspieranie wszelkich form aktywności; tworzenie warunków umożliwiających wykorzystanie potencjału osób starszych jako aktywnych uczestników życia gospodarczego i rynku pracy; promocja zdrowia, profilaktyka chorób, dostęp do diagnostyki, leczenia i rehabilitacji; zwiększanie bezpieczeństwa fizycznego – przeciwdziałanie przemocy i zaniedbaniom wobec osób starszych; tworzenie warunków do solidarności i integracji międzypokoleniowej oraz edukacja. Dodatkowo po raz pierwszy zaprojektowane zostały działania skierowane do niesamodzielnych osób starszych.

Wideo

Zdjęcia (7)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.01.2020 12:42 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
14.01.2020 12:42 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}