W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z komisarzem UE Thierrym Bretonem

10.12.2021

Szef polskiego rządu spotkał się w Warszawie z unijnym komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem. Rozmowa dotyczyła aktualnej agendy Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem spraw dotyczących rynku wewnętrznego, polityki przemysłowej i cyfrowej.

Premier siedzi przy stole z Thierrym Bretonem.

Premier Mateusz Morawiecki omówił z Thierrym Bretonem m.in. działania podejmowane przez UE w celu ograniczania rozwoju pandemii, kwestię autonomii  strategicznej UE, a także zagadnienia związane z jednolitym unijnym rynkiem i cyfryzacją.

Autonomia  strategiczna UE

Obecnie UE wypracowuje europejskie rozumienie koncepcji autonomii strategicznej. Polska postrzega ją, jako kierunek wzmocnienia międzynarodowej pozycji UE w dobie wzrastającej rywalizacji geopolitycznej. 

Nasz kraj uważa, że autonomia strategiczna UE powinna pozwalać na wdrażanie ambitnych celów unijnych przy jednoczesnym zmniejszaniu zależności od państw trzecich. Chodzi o kraje, które nie respektują wartości demokratycznych i mają niskie standardy środowiskowe w procesach produkcyjnych oraz jakości produkcji.

Jednolity Rynek 

Polska zdecydowanie popiera ambitną agendę jednolitego rynku UE, zwłaszcza w sektorze usług. Silny jednolity rynek bez barier będzie wspierać wyjście z kryzysu i ożywienie gospodarcze po pandemii COVID-19. Długofalowo, jednolity rynek stanowi także niezbędny element budowania europejskiej konkurencyjności i autonomii strategicznej.

Jednocześnie Polska widzi konieczność większego zaangażowania w działania na rzecz dalszej integracji jednolitego rynku i eliminowania barier na poziomie krajowym i unijnym.

Cyfryzacja 

Komisja Europejska przyśpieszyła prace dotyczące transformacji cyfrowej, zarówno na poziomie strategicznym, jak i odnośnie do poszczególnych obszarów cyfrowych (platformy internetowe, zarządzanie danymi, AI, identyfikacja cyfrowa, cyberbezpieczeństwo). 

Polska  zwraca uwagę, iż sam rozwój nowoczesnych technologii jest niewystarczający.  Muszą one bowiem dodatkowo budzić zaufanie – zarówno obywateli, jak i przedsiębiorców. W przypadku sprzeciwu obywateli wobec nowoczesnych technologii, niemożliwe będzie ich realne wdrożenie z pożytkiem dla rozwoju gospodarczo-społecznego. Jednocześnie, wyznaczanie nowych standardów w zakresie praw cyfrowych musi spełniać wymogi traktatowe i konstytucyjne. 

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego

Komisarz Thierry Breton sprawuje swoją funkcję od 1 grudnia 2019 r. W latach 2005-2007 był francuskim ministrem gospodarki, finansów i przemysłu w gabinetach premierów Jean-Pierre’a Raffarina i Dominique’a de Villepina. 

{"register":{"columns":[]}}