W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki: skuteczna walka z mafiami vatowskimi to więcej pieniędzy na inwestycje i politykę społeczną

22.09.2021

Od 2015 r., dzięki skutecznym działaniom rządu, luka VAT została gwałtownie zmniejszona. Wg. Komisji Europejskiej (KE) od 2015 do 2019 r., skurczyła się z 24,7 do 9,7 proc. Teraz luka VAT w Polsce jest niższa od średniej Unii Europejskiej. – Poprzez domykanie luki VAT poprawiliśmy możliwości polityki społecznej i inwestycyjnej państwa. Dzięki temu budujemy mechanizmy proeksportowe. To jest miara dojrzałości państwa – mówił premier podczas konferencji pt. „Uczciwy VAT, zysk dla wszystkich”.

Premier Mateusz Morawiecki stoi przy mównicy na tle napisu: Konferencja uczciwy VAT, zysk dla wszystkich.

Odzyskane środki zasiliły programy społeczne i inwestycyjne w Polsce

Odzyskane środki z mafii VAT-owskich zasiliły programy społeczne i inwestycyjne w ostatnich latach. Premier podkreślił, że dowody na skuteczność podjętych działań znajdują się w budżecie oraz naszej polityce społecznej i inwestycyjnej. – Dzisiaj mamy program budowy dróg o wartości 300 mld zł, gdzie 80 proc.  to środki krajowe z VAT. Poprzez to widać, jak sprawność aparatu państwowego przekłada się na możliwości przedsiębiorców i na infrastrukturę drogową i społeczną – kontynuował premier.

To rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa. Dzięki temu wprowadzono liczne ulgi podatkowe m.in. obniżkę PIT-u z 18 proc. na 17 proc.,  0% PIT dla Młodych, obniżkę stawki VAT na kilkaset produktów, obniżenie CIT do poziomów najniższych w Europie. Ludzie płacą mniej w CIT, mniej w PIT i mniejsze stawki VAT – a wpływ do budżetu jest większy.

Zmniejszenie luki VAT to efekt skutecznych działań rządu

Zmniejszenie luki VAT jest efektem wieloelementowego planu, który znacznie utrudnił działanie podatkowym przestępcom – na każdym etapie ich procederu. Dzięki m.in. działaniom Ministerstwa Finansów przestępcy mają coraz większy problem z organizowaniem karuzel VAT-owskich. Coraz większy monitoring i uszczelnianie systemu powoduje, że czas działania karuzeli VAT jest coraz krótszy, przynosi ona coraz mniej korzyści, a środki pochodzące z przestępstw są coraz trudniejsze do „wyprania”, czyli do zalegalizowania jako pochodzące z uczciwej działalności.

Zreformowano także administrację skarbową oraz podniesiono kary za przestępstwa VAT-owskie. Pakiety paliwowy i przewozowy przyniosły ulgę uczciwym przedsiębiorcom, którzy wcześniej nie byli w stanie konkurować z podatkowymi przestępcami.

Od 2017 r. pojawiały się również systemowe rozwiązania, które zaczęły przynosić trwałe skutki. To m.in. mechanizm podzielonej płatności, wykaz podatników VAT i elektroniczne raportowanie. To także kolejne e-usługi administracji, takie jak kasy online, kasy w postaci oprogramowania czy e-paragon.

Pomimo epidemii COVID-19, Polska konsekwentnie zamyka luki, które wcześniej wykorzystywali przestępcy

Według szacunków przedstawionych w tegorocznym Wieloletnim Planie Finansowy Państwa (WPFP), luka VAT w Polsce w 2020 r. wyniosła 10,8 proc. potencjalnych wpływów. Polska ma potencjał do tego, aby zmniejszyć ten wskaźnik do ok. 5 proc.

Pomimo epidemii COVID-19, Polska konsekwentnie zamyka luki, które wcześniej wykorzystywali przestępcy. Planowane są kolejne działania, w tym wdrożenie, jako czwarty kraj w UE – e-faktury.

Walka z mafiami vatowskimi, a współpraca międzynarodowa

Ważnym elementem walki z mafiami vatowskimi jest międzynarodowa wymiana informacji podatkowej. Dlatego podpisane zostały porozumienia o transferze wiedzy, informacji i technologii m.in. z krajami Grupy Wyszehradzkiej. Kolejne zawrzemy z krajami bałtyckimi i państwami południa Europy.

W marcu tego roku podpisano ze Słowacją umowę o automatycznej wymianie  informacji VAT. To nowy i innowatorski sposób wymiany informacji podatkowych.

 

 

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}