W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z estońską prezydent Kersti Kaljulaid

06.05.2021

Współpraca dwustronna, a także kwestie bezpieczeństwa – to główne tematy rozmów Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Spotkanie odbyło się w środę 5 maja w Warszawie i było okazją do podkreślenia dobrej współpracy regionalnie pomiędzy obydwoma krajami.

Prezydent Estonii oraz premier Mateusz Morawiecki stoją.

Od 3 do 5 maja estońska prezydent pani Kersti Kaljulaid odbyła oficjalną wizytę w Polsce. Ostatniego dnia jej wizyty spotkała się polskim premierem Mateuszem Morawieckim. Przedstawiciele obu państw omówili bieżące kwestie bezpieczeństwa, a także tematy dwustronne. Spotkanie było okazją do podkreślenia dobrej współpracy regionalnej.

Agenda spotkania obejmowała również kwestie bezpieczeństwa oraz obecnej sytuacji na Ukrainie i Białorusi.

Setna rocznica stosunków dyplomatycznych

Wizyta prezydent Kersti Kaljulaid wpisała się w obchody setnej rocznicy nawiązania przez Polskę i Estonię stosunków dyplomatycznych. W 1920 roku Polska oraz Finlandia, jako jedyne państwa uznały niepodległość Estonii. Dodatkowo wizyta prezydent Kaljulaid zbiegła się z setną rocznicą złożenia w Warszawie listów uwierzytelniających przez pierwszego estońskiego posła Aleksandra Hellata.

Relacje polsko-estońskie

Relacje obu państw są bardzo intensywne, a priorytety polityki zagranicznej w zasadniczych punktach zbieżne. Zarówno Estonia, jak i Polska mają podobne stanowisko na forum NATO i Unii Europejskiej. Do głównych obszarów współpracy należą bezpieczeństwo i współpraca militarna. Od lat polscy piloci strzegą estońskiej przestrzeni powietrznej w ramach Baltic Air Policing.

Obydwa państwa intensywnie współpracują na rzecz rozbudowy regionalnej infrastruktury energetycznej. Efektem tych działań będzie w przyszłości synchronizacja elektroenergetyczna Estonii, Litwy i Łotwy z Europą Kontynentalną. Kolejnym ważnym elementem współpracy są regionalne projekty infrastruktury transportowej. Przykładem jest realizacja budowy Rail Baltica.

Na forum Unii Europejskiej, Polska i Estonia wspólnie działają w kwestiach budżetowych, polityki spójności, polityki energetycznej i klimatycznej, rozwoju jednolitego rynku, w tym rynku cyfrowego.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}