W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premier Islandii

15.03.2023

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w Warszawie z islandzką premier Katrín Jakobsdóttir. Spotkanie było okazją do omówienia najważniejszych kwestii dwustronnych – w tym roli Polonii, która zamieszkuje Islandię. Politycy omówili również aktualne tematy międzynarodowe.

Premier oraz premier Islandii.

Rozmowy polsko-islandzkie

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premier Islandii o dwustronnej współpracy gospodarczej, ale także o Polakach, którzy mieszkają na Islandii. Nasi rodacy stanowią największą grupę wśród obcokrajowców na Islandii (ponad 23 tys. z ogólnej liczby 50 tys. imigrantów) i przyczyniają się do tworzenia nowych możliwości współpracy gospodarczej i kulturalnej między naszymi krajami. „Relacje polsko-islandzkie są bardzo dobre” – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Ze względu na silne relacje, Islandia otworzyła niedawno w Polsce ambasadę.

Wsparcie dla Ukrainy

Podczas spotkania poruszona została także kwestia współpracy na rzecz wsparcia bezpieczeństwa Europy poprzez pomoc Ukrainie. Islandzka premier odwiedziła wczoraj Kijów. „Dziękuję za wszelką pomoc w dotarciu na Ukrainę. Bardzo dobrze było skorzystać z polskiej pomocy” – zaznaczyła Katrín Jakobsdóttir. W ubiegłym roku szefowa islandzkiego rządu wzięła także udział w warszawskiej konferencji Darczyńców dla Ukrainy, która zorganizowana została pod przewodnictwem premierów Polski i Szwecji.

Współpraca międzynarodowa

Szefowie rządów rozmawiali również o współpracy wielostronnej, m.in. w ramach NATO i Rady Europy, w której Islandia sprawuje obecnie przewodnictwo. Polska jest dla Islandii ważnym partnerem politycznym i gospodarczym w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej współpraca gospodarcza między naszymi krajami realizowana jest na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).

 

 

 

Wideo

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}