Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli o uruchomieniu unijnego budżetu oraz planie dla Białorusi
24.09.2020
Szef polskiego rządu przeprowadził w Brukseli konsultacje z przedstawicielami Grupy Wyszehradzkiej – premierami Czech i Węgier – oraz przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Liderzy omówili m.in. kwestie dotyczące budżetu UE. Premier Morawiecki podkreślił, że ustalenia z poprzedniej Rady Europejskiej muszą obowiązywać. Tematem rozmów był także plan dla Białorusi oraz propozycje KE dotyczące polityki migracyjnej.
„Bardzo ważne, żeby ciągle rozmawiać i przedstawiać swoją perspektywę. Grupa Wyszehradzka przedstawiła swoje główne postulaty i spojrzenia na zasadnicze problemy” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, któremu towarzyszyli premier Węgier Viktor Orban oraz premier Czech Andrej Babisz.
Budżet unijny
Politycy rozmawiali o jak najszybszym zakończeniu procedury budżetowej i uruchomieniu unijnych pieniędzy na lata 2021-2027. Na środki te czeka wiele krajów Unii Europejskiej.
„Ustalenia z poprzedniej Rady Europejskiej muszą obowiązywać” – podkreślił szef polskiego rządu.
Podczas lipcowego szczytu Rady Europejskiej Polska wynegocjowała ponad 750 mld zł z budżetu unijnego i Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy. To pieniądze, które pozwolą odbudować i umocnić polską gospodarkę po pandemii koronawirusa, a także zrealizować unijne cele w latach 2021-2027.
Przyjęty pakiet budżetowy oznacza potężny zastrzyk inwestycyjny dla całej Europy, niezbędny do szybkiej odbudowy gospodarek po kryzysie. Polska wywalczyła znaczące środki m.in. z polityki spójności i wspólnej polityki rolnej.
Plan dla Białorusi będzie przedstawiony unijnym przywódcom
Podczas spotkania w Brukseli poruszony został temat propozycji „Planu gospodarczego dla demokratycznej Białorusi”, którego częścią są m.in. inwestycje infrastrukturalne. Plan został przygotowany z inicjatywy Polski i uzgodniony przez premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.
„Plan składa się z bardzo konkretnych propozycji. Daje on Białorusinom pewność, że nie zostaną pozostawieni sami sobie” – zaznaczył szef polskiego rządu. Jak dodał, Polska chce przedstawić plan dla Białorusi na najbliższej Radzie Europejskiej.
W planie znalazły się m.in. propozycje dotyczące pakietu stabilizacyjnego z takich instytucji jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz kwestia inwestycji infrastrukturalnych z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Nowe propozycje Komisji Europejskiej dotyczące migracji
Konsultacje premierów Polski, Czech i Węgier z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen dotyczyły także nowego paktu o migracji i azylu, który zaproponowała Komisja Europejska.
„Mamy w Grupie Wyszehradzkiej jednoznaczne spojrzenie na temat kontroli na granicach” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. „Są pewne zasady, których się trzymamy, a które dotyczą konieczności zapewnienia jak najbardziej rygorystycznych i skutecznych polityk dotyczących kontroli na granicach oraz pomocy w miejscach, z których potencjalni emigranci mogą migrować do Europy” – wyjaśnił.
Szef polskiego rządu przypomniał także, że Polska udziela pomocy Grecji poprzez transport 156 domów modułowych w miejsce, które doświadczyło ostatnio tragicznego pożaru. Na jednej z greckich wysp doszło do pożaru, w wyniku którego wiele osób pozostało bez dachu nad głową.