Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach z okazji Święta Narodowego 3 Maja
03.05.2022
3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową, znaną jako Konstytucja 3 maja. W 231. rocznicę tego ważnego dla Polski wydarzenia premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w uroczystościach na Placu Zamkowym w Warszawie. Konstytucja 3 maja stanowiła jeden z milowych kroków w dziejach naszego państwa. Był to pierwszy tego rodzaju dokument w nowożytnej Europie i drugi na świecie, po konstytucji amerykańskiej.
– 231 lat temu przyjęto uchwałę Sejmu Wielkiego ustanawiającą Konstytucję. Pierwszy w Europie i drugi na świecie, po amerykańskim, tak nowoczesny i rewolucyjny jak na tamte czasy dokument ustrojowy, który okazał się nie do przyjęcia dla naszych absolutystycznych, antydemokratycznych sąsiadów, późniejszych zaborców – Prus, Rosji i Austrii. Zresztą, polska Konstytucja była nawet dalej idąca niż ta zza oceanu, bo wykluczała niewolnictwo
– napisał w mediach społecznościowych szef polskiego rządu.
– Ponad 2 wieki temu nasi przodkowie podjęli bardzo trudne, ale potrzebne reformy. Dziś my również zmieniamy, reformujemy, ulepszamy i zabezpieczamy Polskę. Trudne czasy wymagają szybkich, zdecydowanych działań. Pomni doświadczeń historii nie możemy pozwolić, by kosztem bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i jej sojuszników jeden z agresywnych sąsiadów wywoływał wojnę i mordował niewinnych ludzi
– dodał.
W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja premier wziął udział w uroczystościach na Placu Zamkowym. Podczas obchodów z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli polskiego rządu, została odczytana preambuła Konstytucji 3 maja. Uczestnicy odśpiewali również utwór „Witaj Majowa Jutrzenko”.
231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
Święto Narodowe 3 maja upamiętnia uchwalenie przez Sejm Wielki w 1791 r. Ustawy Rządowej, znanej jako Konstytucja 3 Maja. Był to pierwszy tego rodzaju dokument w nowożytnej Europie i drugi na świecie, po konstytucji amerykańskiej.
Konstytucja 3 maja stanowiła wizję i program reform państwa polskiego. Zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, zniosła liberum veto i ograniczyła przywileje szlacheckie. Ważnym rozwiązaniem było wprowadzenie trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.
Konstytucja 3 maja stała się dla Polaków symbolem nowoczesnego myślenia o państwie i odpowiedzialności za jego losy. Jest dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu.
Pierwsza polska Konstytucja została uchwalona 231 lat temu na Zamku Królewskim w Warszawie.