Premier Mateusz Morawiecki: Zaopatrujemy szpitale w sprzęt do walki z COVID-19
19.10.2020
Od początku pandemii rząd dostarcza do szpitali środki ochrony indywidualnej oraz sprzęt medyczny niezbędny do walki z koronawirusem. Robimy to m.in. za pośrednictwem Agencji Rezerw Materiałowych, która składuje respiratory czy leki, takie jak np. Remdesivir. Składnicę Agencji w miejscowości Wąwale odwiedził premier Mateusz Morawiecki.
Jak zaznaczył szef rządu, w całej Polsce zajętych jest ok. 600 respiratorów. „Wolnych jest ok. 800 aparatów, a ponad 2 tys. dostępnych jest w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych” – poinformował premier Mateusz Morawiecki.
Szpitale, które są na pierwszej linii walki z koronawirusem muszą mieć odpowiednie zaopatrzenie w sprzęt. „Dlatego Agencja Rezerw Materiałowych i inne agendy państwowe w ciągu ostatnich kilku miesięcy dokonały wielu zakupów sprzętów” – zaznaczył szef rządu. „To ok. 500 mln rękawiczek i masek, w tym tych najbardziej zaawansowanych FFP2 i FFP3” – wyjaśnił.
„Przejdziemy przez drugą falę COVID-19 zwycięsko, ale musimy się zmobilizować i przestrzegać obostrzeń” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Działania Agencji Rezerw Materiałowych
W Agencji Rezerw Materiałowych składowany jest m.in. sprzęt do walki z COVID-19, respiratory, kardiomonitory, a także leki, takie jak np. Remdesivir, którego zamówionych zostało 80 tys. dawek.
Rezerwy są stale uzupełnianie i na bieżąco wydawane. Tylko w ubiegłym tygodniu Agencja Rezerw Materiałowych rozdysponowała 358 szt. respiratorów i 327 szt. kardiomonitorów do 98 szpitali na terenie całego kraju.
Agencja realizuje zakup środków przeznaczonych do zwalczania pandemii COVID-19 oraz zarządza całym łańcuchem dostaw. Centra logistyczne pracują nieustannie, a materiały są stale wydawane. Partnerami logistycznymi ARM są Wojska Obrony Terytorialnej i Poczta Polska, którzy wspierają w sprawnej realizacji i utrzymaniu łańcucha dostaw.
Rządowa strategia walki z pandemią
Celem rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia Polakom. Priorytetem jest przede wszystkim bezpieczeństwo i wsparcie seniorów, odpowiedni dostęp do leczenia dla pacjentów z COVID-19 oraz podejmowanie takich działań, aby miały jak najmniejszy wpływ na gospodarkę i życie codzienne obywateli.
Do walki z koronawirusem musi być zapewniona odpowiednia dostępność do infrastruktury leczenia. Dlatego chcemy podwoić obecną liczbę łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19, budować szpitale tymczasowe w każdym mieście wojewódzkim oraz włączyć prywatne lecznictwo do walki z pandemią.