W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki: zbrodni katyńskiej nie można zapomnieć

13.04.2022

W 1940 r., na rozkaz najwyższych władz ZSRR, funkcjonariusze NKWD w bestialski sposób zamordowali blisko 22 tys. jeńców wojennych. Ofiarami stali się m.in. przedstawiciele polskiej elity i oficerowie Wojska Polskiego. Celem zbrodni była eksterminacja tych, którzy po zakończeniu wojny mogli stać się filarami odbudowy polskiej państwowości i suwerenności. Podczas obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej premier upamiętnił ofiary tamtych wydarzeń składając kwiaty przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie i przed Pomnikiem Katyńskim.

Premier Mateusz Morawiecki zapala znicz przed pomnikiem Katyńskim

Zbrodnia w Katyniu była kontynuacją antypolskich działań sowieckich władz z okresu międzywojennego

– Polacy mieli zostać ukarani, bo powstrzymali w 1920 r. marsz bolszewicki na Europę – napisał premier Mateusz Morawiecki. Jak przypomniał, siedemdziesiąt dziewięć lat temu, 11 kwietnia 1943 r. niemiecka agencja prasowa podała informację o odnalezieniu masowych grobów polskich oficerów w Katyniu. 

– W tych dniach w sercach wielu rodzin polskich oficerów, którzy na próżno oczekiwali wiadomości od swoich bliskich, umarła nadzieja na zobaczenie ich wśród żywych – podkreślił premier.

Należy pamiętać o rosyjskich zbrodniach ludobójstwa na Ukrainie

– Dzisiaj wolny świat nie może udawać, że zapomniał tamte lekcje sprzed 80 lat, bo zapłacimy za to wszyscy bardzo drogo. Dlatego Polska głośno upomina się zarówno o pamięć o naszych ofiarach, jak także osądzenie tego, co dzisiaj dzieje się na Ukrainie – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dzisiaj to jest walka nie tylko o pamięć, to także walka o naszą przyszłość – kontynuował.

– Wiemy doskonale, że o to chodzi mordercom, aby udawać że się nic nie stało. Dzisiaj ich bezpośredni spadkobiercy - rosyjscy zbrodniarze - robią w Ukrainie podobne rzeczy – podsumował premier. 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ustanowiony w 2007 r. uchwałą Sejmu RP. Blisko 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej zostało  zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz sowieckich władz. 

Dzień Pamięci przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Przez 50 lat (1940–1990) władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. 13 kwietnia 1990 r. oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”.
 

Wideo

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}