Premier: miarą suwerenności państwa jest szczelność granicy i obrona jego terytorium
06.12.2021
Działania, które podejmuje reżim Aleksandra Łukaszenki są największą od 30 lat próbą destabilizacji Unii Europejskiej. Polska nie ulega szantażowi i robi wszystko, żeby bronić granic Wspólnoty oraz NATO. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził województwo podlaskie. W Krynkach spotkał się z samorządowcami ze strefy przygranicznej, aby omówić bieżącą sytuację – w tym wsparcie dla lokalnej społeczności. Szef rządu odwiedził także funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy każdego dnia chronią naszej wschodniej granicy.
Na straży bezpieczeństwa Polaków
Żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji każdego dnia chronią polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej. Szef rządu podczas spotkania podziękował im za oddaną służbę: – Trzeba podkreślić, że miarą suwerenności państwa jest szczelność granicy i obrona jego terytorium. Nasi żołnierze robią to znakomicie. Cała Polska jest z Was dumna. Dziękujemy, że w ten trudny i przedświąteczny czas jesteście tu i służycie obronie naszych granic.
Premier wziął także udział w odprawie z przedstawicielami służb mundurowych. – Dzisiaj oprócz spotkania z samorządowcami, rozmawiałem z żołnierzami. Panowie pułkownicy i generałowie pokazywali mi, jak przebiega obrona – poinformował. Dodał, że wszelki niezbędny sprzęt dotarł na granicę. Wkrótce rozpoczynamy również budowę zapory, która jest skutecznym narzędziem do obrony.
Odpowiedzialne działanie polskich służb mundurowych
– O granicy polsko-białoruskiej można powiedzieć, że oddziela dwa światy – dyktaturę od demokracji. Oddziela normalne państwo, które troszczy się o swoich obywateli, od reżimu, który używa ludzi jako żywych tarcz – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, że polscy funkcjonariusze pomagają wszystkim potrzebującym po naszej stronie granicy. – Jak tylko żołnierze trafią na ludzi, którzy potrzebują pomocy, to trafiają oni do szpitali lub pomoc jest im udzielana w ośrodkach tymczasowych. Jesteśmy wdzięczni żołnierzom i funkcjonariuszom za ich empatię i oddanie dla wszystkich ludzi – zaznaczył.
Spotkanie z samorządowcami ze strefy przygranicznej
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z samorządowcami ze strefy przygranicznej. Głównymi tematami rozmów była bieżąca sytuacja na wschodniej granicy Unii Europejskiej, ale także wsparcie dla mieszkańców z tych terenów.
– Lokalne społeczności strefy przygranicznej są w sposób szczególny narażone na zagrożenia i niedogodności związane z działaniami na granicy polsko-białoruskiej, dlatego po raz kolejny spotkałem się z samorządowcami z lokalnych gmin, by zapewnić ich o wsparciu rządu – poinformował premier. Aby zapewnić bezpieczeństwo obywateli, na polsko-białoruską granicę Unii Europejskiej cały czas kierowane są odpowiednie siły i środki. Do przedsiębiorców ze strefy przygranicznej zostało skierowane również wsparcie finansowe.
Solidarność międzynarodowa kluczem do przeciwdziałania presji ze Wschodu
Hybrydowe ataki reżimu Aleksandra Łukaszenki zostały potępione przez społeczność międzynarodową. Wielu przywódców, szefów rządów, przedstawicieli państw i organizacji międzynarodowych wyraża poparcie dla stanowczych i skutecznych działań polskiego rządu oraz służb, które bronią zewnętrznych granic NATO i Unii Europejskiej.
– Podjęliśmy szereg akcji dyplomatycznych. Część migrantów już wraca na Wschód. Jest szansa, że reżim się cofnie, ale co jest w głowie reżimu i jego mocodawcy – nie wiemy – podkreślił premier.
Do tej pory szef polskiego rządu o sytuacji na wschodniej granicy Unii Europejskiej rozmawiał m.in. z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Norwegii. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał również z premierami Iraku i Regionalnego Rządu Kurdystanu.
Dotychczasowe akcje dyplomatyczne podjęte przez Polskę zostały zwieńczone sukcesem – już dzisiaj dociera dużo mniej migrantów do Białorusi. Szef polskiego rządu spotkał się również w ostatnim czasie z Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego USA. Uzgodnili, że niezbędna jest bliska współpraca w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.