Premier na granicy polsko-białoruskiej: zrobimy wszystko, żeby Polska była krajem bezpiecznym
24.08.2021
– Nasza granica jest i będzie dobrze strzeżona – podkreślił premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się z przedstawicielami Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji w placówce Straży Granicznej w Kuźnicy (woj. podlaskie). Wizyta szefa rządu ma związek z gwałtownym wzrostem liczby nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów na wschodniej granicy Unii Europejskiej. Premierzy Litwy, Łotwy, Estonii oraz Polski we wspólnym oświadczeniu podkreślają, że bieżący kryzys na granicach został zaplanowany i zorganizowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki i kwalifikuje się jako atak hybrydowy przeciwko Litwie, Łotwie i Polsce, a tym samym przeciwko całej Unii Europejskiej.
Polska musi chronić swoich granic dla dobra obywateli
W ostatnich miesiącach, na granicach Białorusi z Unią Europejską, gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów. Presja migracyjna dotknęła w pierwszej kolejności Litwę. Po tym, jak Litwa przyjęła przepisy umożliwiające jej służbom granicznym odsyłanie migrantów na Białoruś, wzrosła presja na granicach z Łotwą i Polską.
– Na granicy polsko-białoruskiej mamy do czynienia z atakiem hybrydowym. To jest ten rodzaj ataku, w którym w sposób zorganizowany nasz sąsiad ze Wschodu próbuje zdestabilizować sytuację polityczną w naszym kraju. Przyciągani są imigranci głównie z Iraku i są oni transportowani na granicę polsko-białoruską – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki. – Oni znajdują się na granicy białoruskiej i to Białoruś jest za nich odpowiedzialna według prawa międzynarodowego – dodał.
Premier w swoim wystąpieniu podkreślił także, że Polska stawia tamę tego typu prowokacjom. Zaznaczył, że rząd zrobi wszystko, żeby Polska była krajem bezpiecznym.
Premier: Bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem
Bezpieczeństwo na granicach zapewniają służby mundurowe, które pilnie strzegą terytorium naszego kraju. Do realizacji zadań zostali skierowani dodatkowi funkcjonariusze Straży Granicznej oraz żołnierze Wojska Polskiego.
– Bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem. Wszystko po to, żeby Polacy mieli spokój, mogli spokojnie pracować, żyć, kształcić się – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. – Chcę podziękować wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej, żołnierzom, którzy są z nami już w liczbie 1500. Za parę dni łącznie ok 2 tys. żołnierzy będzie pomagać w patrolowaniu tej granicy – dodał.
Do ochrony granicy państwowej wykorzystywane są m.in. wieże obserwacyjne wyposażone w kamery termowizyjne o dużym zasięgu, pojazdy obserwacyjne, przenośne kamery termowizyjne, przenośne zestawy perymetryczne czy gogle noktowizyjne. Niebawem powstanie także ogrodzenie, które zwiększy bezpieczeństwo naszych granic.
– Prace budowy ogrodzenia zabezpieczającego rozpoczną się w najbliższych dniach i pewnie potrwają kilka tygodni – może nawet kilkanaście. Będziemy zabezpieczali w pierwszej kolejności odcinek, który jest najłatwiejszy do nielegalnego przejścia, a trudniejszy do nadzorowania – to jest około 180-190 km. Będziemy zabezpieczali także odcinek, który znajduje się wzdłuż rzeki Bug – zaznaczył premier.
Polska nie zostawia swoich przyjaciół w potrzebie.
Z portu lotniczego w Kabulu odbywa się wielka ewakuacja personelu dyplomatycznego zagranicznych przedstawicielstw i obywateli państw z całego świata. Polska także bierze w niej udział.
– Prowadzimy dobrą, zorganizowaną akcję ewakuacji z Afganistanu. Staramy się zapewnić wszystkim, którzy współpracowali z Polską bezpieczeństwo na terenie RP – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki.
Wszyscy obywatele polscy, którzy przebywali na terenie Afganistanu i zgłosili chęć ewakuacji, zostali ewakuowani. Obecnie rząd stara się pomóc wszystkim przyjaciołom Polski, którzy przez lata pobytu polskiej misji i polskiego kontyngentu wojskowego pomagali aktywnie w funkcjonowaniu tych instytucji na terytorium Afganistanu.
Wspólne oświadczenie premierów Litwy, Łotwy, Estonii oraz Polski w sprawie ataku hybrydowego na granicach ze strony Białorusi
– Jestem w kontakcie z premierami Litwy, Łotwy i Estonii. Chcemy powstrzymać tę destabilizację na granicach – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Polska oraz kraje bałtyckie – Litwa, Łotwa, Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. We wspólnym oświadczeniu premierzy państw: Polski, Litwy, Łotwy i Estonii stwierdzili, że bieżący kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć.