Premier na Kongresie Polska Wielki Projekt: Ludwika Ogorzelec jest artystką, która potrafi łączyć ze sobą różne siły kultury i natury. To coś absolutnie wyjątkowego.
29.05.2021
„XXI wiek – Bezpieczeństwo – Kultura” – to temat przewodni dwudniowego Kongresu Polska Wielki Projekt. Na zakończenie spotkań, jak co roku, kapituła przyznała honorową nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego. Otrzymują ją wybitni polscy twórcy, których dzieła przyczyniają się do lepszego poznania i zrozumienia historii, tradycji i współczesności naszego kraju. Tegoroczną nagrodę z rąk wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego odebrała Ludwika Ogorzelec. Na uroczystości nie zabrakło także premiera Mateusza Morawieckiego.
Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wręczona podczas XI Kongresu Polska Wielki Projekt
– Hasłem tegorocznego Kongresu Polska Wielki Projekt jest “XXI wiek – Bezpieczeństwo i Kultura”. W tym kontekście myślę, że warto przywołać słowa patrona tej nagrody Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który mówił, że nie możemy poprzestać tylko na walce o polską rację stanu. Jeżeli będziemy koncentrowali się tylko na niej, a nie zwrócimy uwagi na kulturę, to nie stworzymy społeczeństwa, które będzie żyło pełną piersią
– podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Podczas Kongresu wręczono nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego, która została ustanowiona w 2011 r. Jest ona przyznawana wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego poznania i zrozumienia historii, tradycji i współczesności naszego kraju. Jak zaznaczył szef rządu Mateusz Morawiecki:
– Dzięki tej nagrodzie lepiej rozumiemy, odczytujemy, odkrywamy polskich artystów. Myślę, że ta nagroda idąca przez dekady, potwierdza właśnie to, że jako naród potrzebujemy takich dzieł, przewodników, drogowskazów. Dziękuję, że wszyscy laureaci takie drogowskazy nam pokazują.
W tym roku kapituła zadecydowała, że trafi ona w ręce wybitnej polskiej twórczyni sztuk wizualnych, rzeźbiarki Ludwiki Ogorzelec. Artystka znana jest bardziej na świecie niż w Polsce, choć do polskości przyznaje się jak mało kto i ma zasługi w walce o jej suwerenność.
Ludwika Ogorzelec – wybitna artystka znana na całym świecie
– Jej sztuka jest podziwiana na wszystkich kontynentach w bardzo wielu państwach. Wreszcie sztuka Ludwiki Ogorzelec zaczyna być doceniana także w Polsce
– powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Ludwika Ogorzelec urodziła się w Chobieni na Dolnym Śląsku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu w 1983 roku. Od 1985 roku mieszka w Paryżu. W latach 1985–87 kontynuowała swój autorski program twórczy w pracowni prof. Césara w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Już w 1986 wystawiała w salonach de la Jeune Sculpture, d’Automne, Réalités Nouvelles, de mai 44e. Rozpoczęła wówczas współpracę z prestiżową Galerie Barbier Beltz w Paryżu.
W kolejnych latach realizowała prace w Szwecji, USA, Grecji, Szwajcarii, Japonii, Kostaryce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, Hiszpanii, Australii, Kanadzie, Chinach, Korei Południowej, Bangladeszu i wielokrotnie w Polsce. Prawie zawsze jej pokazy, a później prace site-specific, były wydarzeniami przyciągającymi uwagę mediów. Z sukcesem reprezentuje i rozsławia sztukę polską w świecie.
W roku 2007 Prezydent Lech Kaczyński przyznał Ludwice Ogorzelec Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – w uznaniu szczególnego znaczenia jej działalności konspiracyjnej w Solidarności Walczącej. Jak podkreślił wicepremier Jarosław Kaczyński: – Nie często się zdarza, że ktoś kto jest artystą międzynarodowym, ma w swoim życiorysie piękny fragment walki o wolną Polskę. Jako działaczka najbardziej radykalnej z pośród tych szerzej znanych grup podziemia czyli Solidarności Walczącej. Chciałem za tą działalność serdecznie pani podziękować.
Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego za wybitną twórczość, przyznawana przez Kongres Polska Wielki Projekt, stanowi naturalne dopełnienie odznaczenia nadanego przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Dzieło Ludwiki Ogorzelec na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie
Po uroczystości wręczenia nagrody premier Mateusz Morawiecki udał się na dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie. To właśnie tam od dziś można podziwiać instalację artystyczną Ludwiki Ogorzelec.
Dzieło nosi nazwę „Sięgając po niemożliwe” z cyklu „Krystalizacja przestrzeni” w której sztuką jest sama przestrzeń. Krzyżujące się linie widzialne z materii trwałej, które artystka wprowadza w przestrzeń, pomagają oku zobaczyć coś, co jest niewidzialne. Linie są jakby konturem przestrzeni. Spotkanie z dziełem ma wytrącić widza z codzienności i otworzyć na inny sposób patrzenia. Ludwika Ogorzelec podkreśla, że istotą jej prac nie jest to co widzimy, ale to do czego widzialny przedmiot nas odsyła.
Kongres Polska Wielki Projekt
Ideą organizacji Kongresu jest debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach. Hasłem przewodnim tegorocznych spotkań było bezpieczeństwo i kultura. W roku pandemii nie można było podjąć innego tematu. Koronawirus uzmysłowił nam wszystkim z jak kruchym i ulotnym, a zarazem niezbędnym dobrem mamy do czynienia. Właśnie dlatego pierwszy panel poświęcony był bezpieczeństwu zdrowotnemu Polaków.
Pandemia zadała potężny cios naszym gospodarkom, instytucjom politycznym i globalnej solidarności. Z tego powodu na kolejnych panelach debatowano o tematach związanych z bezpieczeństwem energetycznym, logistycznym, finansowym i kulturowym. Poruszony został także temat Zamku Królewskiego jako centrum kultury narodowej. Koniec spotkania był doskonałą okazją do wręczenia nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.