Premier na Kongresie „Polska Wielki Projekt”: Odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata jest solidarność
09.10.2020
Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w dziesiątej edycji Kongresu „Polska Wielki Projekt”. Podczas kongresu przedstawiciele życia publicznego, gospodarki, nauki i kultury dyskutują nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi, które stoją przed Polską w najbliższych dekadach.
Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, wypracowane podczas dziewięciu ostatnich kongresów idee były kluczowe dla zmiany koncepcji przebudowy Polski w kierunku państwa bardziej solidarnego, sprawnego i silnego. „Było to niezbędne, by rzucić rękawicę schematom myślowym, takim jak neoliberalizm” – podkreślił Prezes Rady Ministrów.
Przyszłość kapitalizmu i demokracji
Przyszłość kapitalizmu i demokracji po pandemii COVID-19 będzie zależała od trzech najważniejszych zasobów społecznych. Według szefa rządu, są to: praca, środowisko i pieniądz.
Natomiast polską odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata jest solidarność oraz idea państwa sprawiedliwego. „Państwo sprawiedliwe to państwo, które dba o słabszego. Jest silne dla silnych i wyrozumiałe dla słabszych” – wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki.
Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że Polska solidarność, która zakorzeniona jest w doktrynie godności człowieka, powinna być głównym składnikiem budowy ustroju w kolejnych latach. „Wierzę, że solidarność pozwoli Polsce być zwycięzcą” – ocenił premier.
Odpowiedź na pandemię COVID-19
Według szefa rządu, polska odpowiedź na COVID-19 na wiosnę 2020 r. była właściwa. „Dzisiaj wiemy i potwierdzają to też instytuty zagraniczne, że ocaliliśmy co najmniej 20 tys. istnień ludzkich” – zaznaczył. Jak dodał, wartość życia ludzkiego przyświecała rządowi wtedy i przyświeca również dzisiaj. „Przy kolejnych odpowiedziach na COVID-19, chcemy znaleźć złoty środek pomiędzy wyzwaniami w służbie zdrowia i problemami gospodarczymi, które ta pandemia ze sobą niesie” – powiedział premier.
Kongres "Polska Wielki Projekt"
Ideą kongresu jest debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi, stojącymi przed Polską w najbliższych dziesięcioleciach. Kongres jest podzielony na kilka tematycznych paneli dyskusyjnych z udziałem przedstawicieli świata nauki, gospodarki, kultury i życia publicznego.
Podczas kongresu wręczane są dwa wyróżnienia: Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Medal „Odwaga i Wiarygodność”. Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest wybitnym twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość. Natomiast Medalem „Odwaga i Wiarygodność” uhonorowane zostają osoby aktywnie działające na rzecz wizerunku Polski i jej obywateli w świecie.