Premier na Konwencie Morskim: odbudowujemy wartość gospodarki morskiej i jej wagę dla całej polskiej gospodarki
22.05.2023
Od 6 lat Konwent Morski skupia ekspertów z branży gospodarki wodnej. Jego członkowie zgłaszają projekty, których celem jest rozwój gospodarki morskiej. Cały czas rozwijamy polski przemysł stoczniowy i transport oraz wprowadzamy innowacje. Przyspieszamy z budową morskich farm wiatrowych oraz z aktywizacją naszego przemysłu okrętowego. Przedsiębiorstwa związane z wybrzeżem stają się silnym uczestnikiem globalnej gospodarki.
Konwent Morski
Stanowi on organ doradczy ministra infrastruktury. W skład Konwentu Morskiego wchodzą eksperci z branży gospodarki wodnej, którzy opiniują kierunek działań resortu, by wzmocnić polską gospodarkę morską i żeglugi śródlądowej. Członkowie celnie diagnozują problemy, wysuwają wnioski oraz wskazują kierunek działań branży morskiej.
Wielomiliardowe inwestycje w gospodarkę morską
Od końca 2015 r. staramy się wzmacniać gospodarkę morską. Podejmowane działania wzmacniają porty z lepszym dostępem od strony morza i lądu. Wraz z tym prowadzone są wielomiliardowe inwestycje infrastrukturalne.
Polska – dzięki rozwojowi przemysłu stoczniowego – liczy się coraz bardziej w relacjach międzynarodowych. Dzięki wielu inwestycjom porty w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu zmieniają się w szybkim tempie. W minionym roku pogłębiliśmy tor wodny między nimi oraz wyremontowaliśmy połączenia kolejowe.
– Potężna rozbudowa portów w Gdańsku i w Gdyni, Trasa Czerwona, pogłębienie toru wodnego do Szczecina do 12,5 m, port kontenerowy w Świnoujściu, Baltic Pipe, rozbudowa terminala gazowego w Świnoujściu, ale także tunel do Świnoujścia łączący ten port z resztą Polski bezpośrednią komunikacją lądową. Wiele, wiele inwestycji w mniejszych portach i cała infrastruktura drogowa i kolejowa – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Farmy wiatrowe na Bałtyku
Na przełomie 2024 i 2025 r., w porcie Świnoujście, planowane jest rozpoczęcie prac pierwszego w Polsce terminala dla morskich farm wiatrowych. Inwestycja w Świnoujściu będzie jedną z najnowocześniejszych w Europie. Terminal posłuży do instalacji części farmy Baltic Power. Położenie portu w Świnoujściu umożliwia obsługę polskich i zagranicznych inwestycji.
– Rozbudowujemy inwestycje energetyczne, które również tutaj na wybrzeżu będą potężnym kołem zamachowym o sprzężeniu zwrotnym – podkreślił szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
Farma ta będzie miała moc do 1,2 GW, która docelowo zasili w czystą energię ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych. To najbardziej zaawansowany projekt morskiej energetyki wiatrowej na polskich wodach Bałtyku.