W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier na posiedzeniu Rady Gabinetowej: Ustaliliśmy z Prezydentem wspólny harmonogram działań podtrzymujący bezpieczeństwo Polski

07.01.2020

Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem głowy państwa omówiła kwestie związane z niestabilną sytuacją na Bliskim Wschodzie, obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, a także polityką historyczną w relacjach polsko-rosyjskich.

Prezydent i premier schodzą po schodach.

W odniesieniu do sytuacji na Bliskim Wschodzie premier podkreślił, że Polska, jako jeden z głównych partnerów NATO, stara się działać na rzecz wspólnego stanowiska Paktu Północnoatlantyckiego, jednocześnie poszukując mechanizmów deeskalacji i pokojowego rozwiązania napięć. Jesteśmy świadomi, że każda iskra może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu, dlatego staramy się łagodzić tą trudną sytuację – mówił.

Premier poinformował, że wraz z prezydentem ustalony został wspólny harmonogram działań podtrzymujący bezpieczeństwo Polski i zapewniający stabilność na Bliskim Wschodzie.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że na Polsce - kraju, który wypełnia swoje obowiązki związane z wydatkami na politykę obronną - ciąży szczególna odpowiedzialność, aby we współpracy z głównymi partnerami, jak USA czy UE, wypracować jak najlepsze podejście do tego konfliktu – kontynuował.

Podczas spotkania poruszono również kwestie obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. W tym kontekście premier zaznaczył, że chcemy znaleźć najbardziej właściwy sposób upamiętnienia tego tragicznego dnia, jakim jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Podkreślił, że najważniejsze obchody odbędą się w Polsce, 27 stycznia, na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Kolejnym tematem omawianym podczas Rady Gabinetowej była polityka historyczna w relacjach polsko-rosyjskich w odniesieniu do ostatnich wypowiedzi Prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Premier podkreślił, że są to wypowiedzi, z którymi absolutnie nie możemy się zgodzić, ponieważ w sposób fundamentalny mają zmienić postrzeganie jednego z kluczowych momentów historii świata, czyli momentu wybuchu II Wojny Światowej.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że mówimy stanowcze „nie” kłamstwom historycznym. Dbamy o prawdę, mówimy o roli Polski w czasie II Wojny Światowej i podkreślamy rolę polskiej polityki w dbałości o prawdę historyczną.

Wideo

Zdjęcia (11)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
16.01.2020 12:31 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
16.01.2020 12:31 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}