W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier na Śląsku: państwo polskie chce być partnerem dla przedsiębiorców

12.07.2021

Od początku pandemii COVID-19 rząd wspierał firmy i pracowników w ramach Tarczy Antykryzysowej i Finansowej. Obecnie Polska ma coraz lepsze perspektywy rozwoju i jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Unii Europejskiej. Dalszy rozwój gospodarczy zależy w znacznym stopniu od siły polskich przedsiębiorstw. Dlatego kolejnym ważnym krokiem będzie realizacja Polskiego Ładu. Szef rządu podczas wizyty w firmie Eko-Okna zaznaczył, że jest to program skierowany do przedsiębiorców – tak skonstruowany, żeby polska produkcja i eksport stale rosły. Podczas wizyty na Śląsku premier uczestniczył również w otwarciu Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim.

Premier oraz pozostali idą po siedzibie fabryki.

Polska z jednym z najniższych poziomów bezrobocia w UE

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Śląsku odwiedził jednego z wiodących producentów okien w Europie – firmę Eko-Okna S.A. – Ten trudny rok pandemii COVID-19 przeszliśmy w miarę suchą stopą od strony gospodarczej –  dlatego, że polski eksport rozwijał się bardzo dobrze. Eksport był zwykle niższy niż import w Polsce. Dzisiaj się to coraz bardziej zmienia. Również dzięki takiej firmie jak Eko-Okna – zauważył szef rządu.

Według Eurostatu, Polska ma jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Unii Europejskiej. Niska stopa bezrobocia jest zasługą szybkiej reakcji rządu na wybuch COVID-19 i uruchomienia programów pomocowych dla polskich firm. Do tej pory, wsparciem w ramach działań antykryzysowych objęliśmy ok. 8,1 mln miejsc pracy.

Polski Ład – program dla przedsiębiorców

Dalszy rozwój gospodarczy zależy w znacznym stopniu od siły polskich przedsiębiorstw i od tego, czy będą potrafiły odnaleźć się w świecie po pandemii COVID-19. Odpowiedzią na te wyzwania jest Polski Ład. To bardzo ważne, aby w tym niepewnym czasie zbudować stabilne fundamenty, dzięki którym przedsiębiorcy zyskają poczucie bezpieczeństwa i pewność rozwoju.

W ramach Polskiego Ładu staramy się, aby całość była pewnym logicznie ułożonym obrazkiem gospodarczym. Żeby te kropki na rysunku gospodarczym były połączone ze sobą we właściwy sposób – podkreślił szef rządu. Dodał, że państwo polskie jest po stronie przedsiębiorców. Polski Ład to program tak skonstruowany, żeby polska produkcja i eksport rosły. To powoduje, że dzięki producentom polskim jest więcej wysokopłatnych miejsc pracy.

Ogród Japoński – zmodernizowane miejsce wypoczynku dla mieszkańców aglomeracji górnośląskiej

Na Śląsku powstało miejsce, gdzie mieszkańcy będą mogli wypocząć wśród drzew i szumu wody. Wodospad i wiśniowy sad – każdy, kto odwiedzi Park Śląski na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic – przeniesie się na chwilę do Japonii. Wszystko za sprawą rozbudowanego i zmodernizowanego Ogrodu Japońskiego pośrodku kilkumilionowej aglomeracji górnośląskiej. Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Śląsku wziął udział w uroczystym otwarciu zmodernizowanych terenów zielonych.

Kilka osób zapytało mnie dlaczego akurat Ogród Japoński w Parku Śląskim? Dlatego, że tak jak w Ogrodzie Japońskim można doszukiwać się równowagi, tak też w Polskim Ładzie szukamy równowagi i balansu pomiędzy wzrostem gospodarczym, dobrostanem społecznym, ale też kulturą i rekreacją – zauważył szef rządu. Premier dodał: – Japonia pokazała światu, że można być supernowoczesnym państwem, ale dbać jednocześnie o kulturę, tożsamość, obyczaje i tradycję. My idziemy podobną ścieżką. Chcemy być nowoczesnym krajem, ale zachować polską kulturę i wiarę.

Budowa Ogrodu rozpoczęła się już w 1967 r. Jednak to przedsięwzięcie nigdy nie zostało zakończone. W 2020 r. temat rozbudowy terenów zielonych nawiązujących do Kraju Kwitnącej Wiśni powrócił. Modernizacja i rozbudowa trwały rok.

W Ogrodzie powstał m.in. wodospad oraz taras widokowy. Wyjątkowego klimatu dodają rośliny, wśród których nie mogło zabraknąć różnych gatunków odmian wiśni oraz magnolii. Po przebudowie Ogród Japoński zajmuje łącznie ok. 12,5 tys. m2.

Więcej zieleni w miastach i modernizacja boisk sportowych w ramach Polskiego Ładu

Główne filary Polskiego Ładu to niższe podatki, służba zdrowia, wyższe wynagrodzenia i emerytury oraz wsparcie rodzin. Obok tych kluczowych projektów, zaplanowane są także mniejsze działania, na których zyska nasza okolica. Dzięki temu, mieszkańcy będą mogli zrelaksować się i aktywnie spędzić czas wolny.

W ramach planu odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19 zostaną podjęte setki działań z zakresu zazielenienia miast. Oprócz tego program zakłada też rozwój infrastruktury społecznej – czyli świetlic wiejskich, domów seniora oraz centrów integracji. Wiele obiektów infrastruktury kulturalnej i turystycznej doczeka się rewitalizacji i unowocześnienia. Z rządowym wsparciem modernizację przejdą także boiska i centra sportowe.

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}