Premier na Śląsku: podejmujemy kolejne działania, by skutecznie ograniczyć ogniska epidemii w kopalniach
09.06.2020
W Katowicach odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym wziął udział szef rządu Mateusz Morawicki. Sektor górniczy jest najbardziej narażony na rozprzestrzenianie się wirusa. Dlatego trzeba jak najszybciej wyłapywać ogniska tych zakażeń.
Dynamika sytuacji epidemicznej w regionie
Na Śląsku nadal odnotowuje się wysoki odsetek zakażeń koronawirusem. Działania rządu od początku są konkretne i zdecydowane. Stale prowadzone są badania przesiewowe wśród górników mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Skala tych działań jest bezprecedensowa.
Premier wskazał, że Śląsk potrzebuje pomocy i podziękował służbom, które przyjechały z całego kraju i sprawnie przeprowadzają akcję walki z koronawirusem. „Absolutnie odrzucam wszystkie sygnały stygmatyzowania. Wszyscy powinniśmy być solidarni i dziękuję wszystkim ludziom w Polsce za tą solidarność” – podkreślił.
Coraz więcej górników objętych testami przesiewowymi
Do tej pory w województwie śląskim wykonano blisko 170 tys. testów na obecność koronawirusa wśród górników.
- W maju przebadano pracowników kopalni: Jankowice, Murcki – Staszic, Sośnica, Bielszowice należących do Polskiej Grupy Górniczej, Kopalni Węgla Kamiennego Pniówek zarządzanej przez Jastrzębską Spółkę Węglową oraz Kopalni Węgla Kamiennego Bobrek Węglokoksu.
- Od 3 do 7 czerwca prowadzony był drugi etap badań w Kopalni Węgla Kamiennego Zofiówka, w wyniku którego wykryto blisko 700 przypadków zakażeń.
- Do 7 czerwca trwały też badania w Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit, Kopalni Węgla Kamiennego Marcel oraz w Kopalni Węgla Kamiennego Jastrzębie – Bzie. Objęły one łącznie blisko 14 tys. górników.
- W czasie badań zrealizowanych 8 i 9 czerwca pobrano kolejnych 2,5 tys. próbek w Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit i Kopalni Węgla Kamiennego Zofiówka oraz ok. 2,4 tys. – w Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit i Kopalni Węgla Kamiennego Marcel.
10 czerwca przeprowadzone będą badania w Kopalni Węgla Kamiennego Jastrzębie – Bzie, Kopalni Węgla Kamiennego Borynia. Testy w Kopalni Węgla Kamiennego Bolesław Śmiały zaplanowano na 11 czerwca.
Badania górników i ich rodzin
Badania w województwie śląskim prowadzone przez właściwe miejscowo stacje sanitarno-epidemiologiczne, które dziennie pobierają 130-200 próbek. Ogromnym wsparciem dla powiatowych placówek na Śląsku są pracownicy sanepidów przyjeżdzający z innych części kraju.
Ważne ogniwo wykonywania testów stanowi też ponad 60 wymazobusów, codziennie pobierających 220 próbek w terenie.
Do 14 wzrosła liczba akredytowanych laboratoriów wykonujących badania na koronawirusa w województwie śląskim.
Śląskie statystyki
Obecnie w regionie odnotowano nieco ponad 10 tys. przypadków zakażeń, z czego 5,2 tys. to górnicy, a prawie 2,5 tys. ozdrowieńców. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej jest 2990 przypadków, w Polskiej Grupie Górniczej – 1678, a w Kopalni Węgla Kamiennego Bobrek Węglokoksu – 590.
Zamknięcie 12 kopalni
W celu opanowania ognisk zakażeń na Śląsku, a przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo górników, podjęto decyzję o wstrzymaniu wydobycia w dwunastu kopalniach. To dwie kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz dziesięć – Polskiej Grupy Górniczej.
Wszyscy zatrudnieni udadzą się na trzytygodniowe postojowe. Górnicy otrzymają 100 proc., wynagrodzenia, zatem nie poniosą żadnych strat ekonomicznych. W tym czasie będą prowadzone dalsze badania przesiewowe.