W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier na Śląsku: „Solidarność” to drugie imię Polski, to również nasza przyszłość

03.09.2020

40 lat temu w wyniku fali strajków w całej Polsce oraz podpisania Porozumień Sierpniowych powstał NSZZ „Solidarność”. Dwa z czterech porozumień zostały podpisane na Śląsku. Dało to początek Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności”. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w regionalnych obchodach rocznicy. Podczas wizyty spotkał się też z przedsiębiorcami na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach oraz zwiedził Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu.

Premier przemawia.

Urodziny śląskiej Solidarności”

40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” świętowana jest w całym kraju. Szef rządu uczestniczył we mszy św. w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, która rozpoczęła regionalne obchody. Wzięli w niej udział m. in. sygnatariusze Porozumienia Jastrzębskiego i Porozumienia Katowickiego.

„Patrząc na dzieje „Solidarności”, jestem przekonany, że to dopiero pierwsze 40 lat. Solidarność to azymut naszego działania. To kierunek, który powinien wytyczać politykę każdego dobrego rządu, ale również tych, którzy reprezentują świat pracy.”– powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystej Nadzwyczajnej Sesji Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. Na  tegoroczne obchody zostali zaproszeni wszyscy członkowie Zarządu Regionu począwszy od 1980 r.

„Solidarność” przyszłością Polski

Szef rządu podkreślił, że w dziejach naszego państwa „Solidarność” opisywana będzie zawsze jako wielki narodowo-społeczny ruch niepodległościowy.

Ruch, który miał na celu walkę o godne życie każdego człowieka w Polsce i nie tylko

– mówił premier.

Solidarność wtedy i dzisiaj jest w naszych sercach. To drugie imię Polski, to również nasza przyszłość. To fenomen, który przekracza nasze granice

– kontynuował premier, podkreślając solidarność Polaków z narodem białoruskim.

Chcemy pomagać im przetrwać ten trudny czas. Znowu Solidarność pokazuje swoje piękne oblicze, dziękuję za to.

– mówił.

Uroczystości w Hali Widowiskowo-Sportowej „Pogoń” w Zabrzu zakończyła projekcja filmu „Zbuntowany Region” pokazującego historię czterech dekad działalności śląskich związkowców.

Pielęgnowanie górniczej spuścizny

Premier odwiedził też Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu, która wraz z kopalnią Królowa Luiza i Główną Kluczową Sztolnią Dziedziczną stanowi pomnik historii „Zabrze – zespół zabytkowych kopalni węgla kamiennego”. To autentyczne świadectwo historii polskiego górnictwa.

To miejsce to przykład świetnej współpracy z samorządem i rządem.

– mówił premier. Jak dodał, w regionie realizowany jest duży projekt inwestycyjny, w ramach którego 4 mln zł dofinansowania zostało przyznane Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Premier przypomniał, że kopalnia została otwarta w 1855 r. i pracowała do lat 60-tych.

Jest to perła turystyczna Górnego Śląska oraz historia, która unaocznia ogromny wysiłek pracy górników.

– podkreślił premier.

Europejski Kongres Gospodarczy w Kielcach

Podczas wizyty na Śląsku premier spotkał się z przedsiębiorcami na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym. To forum wymiany doświadczeń i opinii o polskiej i europejskiej gospodarce oraz o wielowymiarowych uwarunkowaniach jej rozwoju.

Z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa, 2020 r. jest dla gospodarki czasem szczególnych wyzwań. W ich obliczu priorytetem rządu było i jest ratowanie gospodarki. Dzięki Tarczy Finansowej i Tarczy Antykryzysowej udało się uratować miliony miejsc pracy. Teraz rząd zachęca przedsiębiorców do inwestycji. Tym samym odbywający się od ponad dekady Kongres, jest w tym roku szczególnie ważnym punktem w kalendarzu polskiej przedsiębiorczości.

***

Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ „Solidarność”

Śląsko-Dąbrowska „Solidarność” jest jedną z regionalnych struktur ogólnopolskiej organizacji związkowej – Niezależnego Samorządnego Związek Zawodowego „Solidarność”, którego podstawowym celem do dziś pozostaje walka o prawa pracownicze.

NSZZ „Solidarność” powstał w wyniku strajków z 1980 r. oraz podpisania Porozumień Sierpniowych. Dwa z czterech porozumień zostały podpisane na Śląsku. 3 sierpnia 1980 r. sygnowano porozumienie w Jastrzębiu-Zdroju, zaś 11 września 1980 r. – w Hucie Katowice (Dąbrowa Górnicza).

Podpisanie Porozumień Sierpniowych i powstanie „Solidarności” stało się początkiem przemian z 1989 r.

Wideo

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}