W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier na Szczycie Cyfrowym: budujemy oparte na zaufaniu otoczenie dla gospodarki cyfrowej w okolicy Trójmorza, by przyspieszyć nasz wzrost

07.09.2021

„Łączność zaufana” (Trusted Connectivity), Inicjatywa Trójmorza, publiczna infrastruktura cyfrowa – to główne tematy tegorocznego Szczytu Cyfrowego w Tallinie, w którym uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu wziął udział w panelu liderów „Rallying the World’s Democracies with Trusted Connectivity” wspólnie z premier Estonii Kają Kallas. Uczestnicy debaty rozmawiali o przyspieszeniu cyfrowej transformacji usług rządowych, a także wykorzystaniu cyfryzacji w celu podnoszenia jakości życia mieszkańców. Premier Morawiecki podkreślił, że Polska wspiera wszelkiego rodzaju inicjatywy, które prowadzą do stworzenia regulacji między podobnie myślącymi krajami w zakresie dzielenia się danymi.

Premier podczas wideokonferencji.

– Aby umożliwić rozwój technologiczny, w ramach Inicjatywy Trójmorza promujemy bezpieczeństwo cyfrowe – mówił Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia. Dodał, że wraz z partnerami staramy się zbudować platformę do rozwoju infrastrukturalnego, a inicjatywa Trójmorza stwarza okazję do współpracy.

Budowanie partnerstw cyfrowych

Liderzy dyskutowali o tym, jak wykorzystać zaufanie, przejrzystość i swobodny przepływ danych w celu podniesienia wiarygodności i atrakcyjności transgranicznych inwestycji infrastrukturalnych. Takie działanie powinno wpłynąć na pobudzenie wzrostu gospodarczego oraz wzmacnianie spójności międzypaństwowej i bezpieczeństwa regionalnego.
– Najlepszym sposobem na wzmocnienie naszych systemów gospodarczych, społecznych i politycznych jest budowanie partnerstw cyfrowych i tworzenie transgranicznych platform współpracy opartej na zaufaniu między ich członkami. Taka forma współpracy sprzyja innowacjom i inwestycjom – powiedział premier.
Polska wspiera inicjatywy prowadzące do współpracy technologicznej
 
Polska popiera m.in. ideę wprowadzenia zaufanych, bezpiecznych i energooszczędnych rozwiązań chmurowych dla biznesu i administracji. Należy zachęcać firmy do otwierania zasobów danych, dzielenia się nimi i budowania wartości poprzez powiększanie całego ekosystemu, w którym działają.

– Jako wspólnota państw demokratycznych powinniśmy poważnie pracować nad stworzeniem nowych standardów w zakresie udostępniania danych. To pomoże w ulepszeniu wewnętrznych procedur odnośnie do głosowania i innych ważnych aktów demokratycznych – mówił premier. Jak wskazał, Polska wspiera wszelkiego rodzaju inicjatywy, które prowadzą do stworzenia regulacji między podobnie myślącymi krajami w zakresie dzielenia się danymi. Wierzymy, że może to znacznie zmniejszyć różnice w poziomie rozwoju gospodarczego – dodał.

Rola międzynarodowych koncernów cyfrowych

Premier Mateusz Morawicki odniósł się też do roli dużych firm cyfrowych. Wskazał, że
– wielkie koncerny cyfrowe mogą być naszymi sojusznikami i pomocnikami np. w promowaniu demokratycznych wartości. Są one jednak także monopolistami i wywierają ogromny wpływ na wiele sfer naszego życia, dlatego USA, UE i inne kraje demokratyczne powinny być uważne i w razie potrzeby odpowiednio reagować – kontynuował.

Jak podkreślił, bez tego małe i średnie przedsiębiorstwa znajdą się pod taką presją, że nie będą mogły się właściwie rozwijać. W obliczu globalnej konkurencji powinniśmy współpracować i zapewnić skuteczną przeciwwagę dla rosnącej pozycji technologicznej gigantów.

 

{"register":{"columns":[]}}