Premier na Szczycie UE – BZ: optujemy za zacieśnieniem więzi transatlantyckich
06.10.2021
Podkreślenie znaczenia polityki rozszerzenia Unii Europejskiej oraz odbudowa gospodarcza po pandemii COVID-19 – to główne tematy poruszone podczas Szczytu Unia Europejska – Bałkany Zachodnie (UE-BZ) w Brdo (Słowenia). Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki – Polska wraz z krajami Europy Centralnej reprezentuje silny głos dla integracji państw Bałkanów Zachodnich z UE, po to żeby zwiększyć szanse rozwojowe i utrzymać stabilność, pokój w Europie. Spotkanie przywódców UE i BZ zostało zwieńczone przyjęciem wspólnej deklaracji, w której UE ponownie zapewniła o swoim poparciu dla europejskiej perspektywy Bałkanów Zachodnich. 5 października odbyło się również nieformalne spotkanie szefów państw i rządów UE. Przywódcy omówili bieżące zagadnienia w zakresie bezpieczeństwa Europy, współpracy transatlantyckiej i wzrostu cen energii w Europie.
Przywódcy UE potwierdzili jednoznaczne poparcie dla europejskiej perspektywy państw regionu Bałkanów Zachodnich. Z dobrym przyjęciem spotkały się regionalne inicjatywy przyczyniające się do refleksji nad przyszłością kontynentu w ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Rozmowy na szczycie dotyczyły też zwiększenia zaangażowania UE na rzecz ożywienia społeczno-gospodarczego, zrównoważonego rozwoju regionu oraz odbudowy po pandemii na podstawie Planu Gospodarczego i Inwestycyjnego dla Bałkanów Zachodnich.
Przywódcy zarówno z UE, jak i Bałkanów Zachodnich, mieli również okazję wymienić się pomysłami, jak pogłębić dialog polityczny, współpracę w zakresie bezpieczeństwa i strategiczne zaangażowanie oraz potwierdzić wspólne zobowiązanie do pracy na rzecz silnej, stabilnej i zjednoczonej Europy.
Wspólna deklaracja przywódców Unii Europejskiej i Bałkanów Zachodnich
W deklaracji UE ponownie zapewniła o swoim jednoznacznym poparciu dla europejskiej perspektywy Bałkanów Zachodnich. Potwierdziła też swoje zaangażowanie na rzecz procesu rozszerzenia – w oparciu o wiarygodne reformy przeprowadzane przez partnerów. Zapewniła też o dalszym zaangażowaniu na rzecz kontynuacji przemian politycznych, gospodarczych i społecznych w regionie, jednocześnie uznając postępy czynione przez Bałkany Zachodnie.
Partnerzy z Bałkanów Zachodnich potwierdzili swoje przywiązanie do europejskich wartości i zasad oraz podtrzymanie zobowiązania do przeprowadzenia niezbędnych reform w interesie swoich obywateli.
Materiały
Deklaracja z BrdaDeklaracja_z_Brda,_6_października_2021_r.pdf 0.26MB
Nieformalne spotkanie szefów państw i rządów UE
5 października odbyło się również nieformalne spotkanie szefów państw i rządów UE. Przywódcy omówili bieżące zagadnienia w zakresie bezpieczeństwa Europy, współpracy transatlantyckiej i wzrostu cen energii w Europie. Jednym z tematów dyskusji przywódców UE była też kwestia zwiększenia zdolności UE do autonomicznego działania poprzez jednolity rynek i normy w obszarach: klimatu, energii czy polityki cyfrowej i przemysłowej, równe szanse, wzajemność w odniesieniu też do kwestii bezpieczeństwa i obrony UE. Premier podkreślił, że podczas rozmów dało się dostrzec rosnące obawy przed zagrożeniami cyfrowymi i cyberterroryzmem.
Poruszono również kwestię wzrostów cen energii w Unii Europejskiej - Podczas szczytu, jako jedna z kilku osób, zarysowałem ryzyka związane z cenami energii. W dużym stopniu są one sztucznie kształtowane przez przykręcenie kurka przez Rosję i Gazprom. Jestem przekonany, że głos premiera Hiszpanii i mój wybrzmiały znacząco – mówił szef polskiego rządu. Ten temat znajdzie się w agendzie również kolejnego posiedzenia Rady Europejskiej planowanego 21-22 października w Brukseli.