Premier: nasz nadrzędny cel polityki gospodarczej to zrównoważony rozwój miast
30.06.2021
W ramach programu „Rozwój lokalny” śląskie miasta otrzymały 17,5 mln euro wsparcia z Funduszu Norweskiego. Program ma na celu wzmocnić spójność społeczną i gospodarczą. Wsparcie w programie będzie można wykorzystać na działania poprawiające jakość życia mieszkańców małych i średnich miast. W tegorocznej edycji wyróżnione zostały miasta: Żywiec, Rydułtowy, Cieszyn, Zabrze oraz Zawiercie.
Dajemy małym ojczyznom impuls do działania. Jednym z takich czynników jest właśnie program „Rozwój Lokalny”. W tym roku w Zabrzu każde miasto otrzymało ponad 3,5 mln euro dofinansowania.
– Środki norweskie czy europejskie, a przede wszystkim polskie to zestaw środków, który ma wspierać rozwój w wielu miastach, tworzyć nowe perspektywy rozwoju – powiedział premier Mateusz Morawiecki. I dodał: – Potwierdzeniem tego dobrego kierunku jest awans Polski o 8 miejsc w raporcie ONZ w kraju o zrównoważonym rozwoju – z 23. miejsca na 15.
Zwycięskie programy – integracja pokoleniowa i społeczna
Szef rządu krótko podsumował projekty, które w tym roku wygrały: – W Zawierciu postawili na rozwój gospodarczy i dobudowanie nowej infrastruktury mediów pod realizację projektów gospodarczych. Dzięki temu w Zawierciu pojawi się wiele nowych miejsc pracy. Zwyciężył bardzo ciekawy projekt w Żywcu – integracja różnych części miasta. Żywiec był jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast. Miasto poradziło sobie z tym poprzez m.in. program termomodernizacji, wymianę pieców. Bardzo dziękuję za ten program – poprawa jakości powietrza następuje rok do roku – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Następnie dodał: – W Cieszynie wygrały projekty, które zintegrują przestrzeń dla osób starszych, podobnie jak w mieście Rydułtowy. U pani prezydent w Zabrzu realizowany będzie projekt integracji międzypokoleniowej, a więc przestrzeń do życia kulturalnego osób starszych, ale także wymiany doświadczeń między pokoleniami. Niech dzieci i młodzież uczą się od starszych, a starsi cieszą tym, że mogą razem przebywać z dziećmi.
W tym roku zostały wyróżnione projekty:
- Zabrze – „Miasto Przestrzenią Rozwoju”
- Żywiec – „SMART ŻYWIEC – (r)ewolucja”
- Rydułtowy – „W cieniu Szarloty – jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy”
- Cieszyn – „Cieszyn - miasto samowystarczalne”
- Zawiercie – „Plan Rozwoju Lokalnego Zawiercia na lata 2021-2030”
Polska lokalna – priorytet działań rządu
W tegorocznej edycji programu „Rozwój Lokalny” zwyciężyły projekty, które mają na celu zintegrować całe społeczeństwa w mniejszych miejscowościach. Wiele z nich dotyczy rozwoju gospodarczego oraz wspierania lokalnych przedsiębiorców. Polska jest krajem z jednym z najniższych poziomów bezrobocia w Unii Europejskiej.
Staramy się, aby w mniejszych ośrodkach można było otrzymywać duże środki na realizację najróżniejszych zadań społecznych. To była wielka praca samorządów i naszego rządu – powiedział szef rządu, dodając: – Polska lokalna, wydobycie z niej potencjału rozwojowego to zadanie numer jeden na szczycie naszych rządowych priorytetów.
Rozwój Lokalny – miliony do wykorzystania
Program "Rozwój lokalny" ma wzmocnić m. in. efektywność administracji publicznej i standardy życia dla wszystkich mieszkańców małych i średnich miast. Otrzymane wsparcie można wykorzystać poprzez projekty w zakresie poprawy jakości powietrza – przejście na odnawialne źródła energii czy niskoemisyjny transport publiczny. W realizacji zapisano ograniczanie bezrobocia i migracji zarobkowej do dużych miast. Miasta mogą wspierać przedsiębiorczość oraz wzmacniać lokalny rynek pracy.
Tak spore dofinansowanie, to także szansa na realizację projektów, które wpisują się w politykę mieszkaniową. Polski rząd inwestuje w rozwój małych ojczyzn. Jesteśmy dumni, że nasze nadrzędne cele polityki gospodarczej to zrównoważony rozwój miast.