W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier: Nie dla takiej umowy z krajami Mercosur

26.11.2024

Rada Ministrów przyjęła dzisiaj m.in. uchwałę, w której wyraża sprzeciw wobec do tej pory wynegocjowanych zapisów umowy UE o wolnym handlu z państwami Mercosur. Powodem jest troska o polskich rolników oraz bezpieczeństwo żywnościowe. Premier Donald Tusk zapowiedział również przed posiedzeniem rządu, że prace nad projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego przyspieszą, dzięki rządowemu dofinansowaniu w wysokości 3,5 miliarda złotych. Natomiast polskie uczelnie otrzymają obligacje o wartości 1,5 miliarda złotych na realizację inwestycji strategicznych.

Premier Donald Tusk podczas posiedzenia Rady Ministrów

Z myślą o rolnikach

Prace nad umową o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a państwami Mercosur, tj. Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem, trwają od 20 lat. Polska obawia się wpływu umowy na funkcjonowanie polskiego rolnictwa. Dotychczasowy kształt umowy z Mercosur jest dla rządu niezadawalający.

Rada Ministrów wyraża sprzeciw wobec dotychczasowych wyników negocjacji z Mercosur w obszarze rolnictwa, w szczególności wobec podwyższenia kontyngentów celnych na mięso drobiowe na ostatnim etapie wymiany ofert taryfowych

– przedstawił stanowisko rządu Premier Donald Tusk.

Rząd przyjął uchwałę tej sprawie na dzisiejszym posiedzeniu. Kluczowymi kwestami są dla nas równe warunki konkurencji dla rolników z UE, dobro konsumentów i bezpieczeństwo żywnościowe.

Dodatkowe środki na CPK

Rząd kontynuuje realizację Centralnego Portu Komunikacyjnego, który będzie jednym z najnowocześniejszych węzłów transportowych w Europie. Premier zapowiedział, że spółka CPK dostanie 3,5 miliardy rządowego dofinansowania.

Podjąłem decyzję o przekazaniu 3,5 miliarda złotych. To są papiery skarbowe – te pieniądze dofinansują spółkę

– poinformował szef rządu przed posiedzeniem Rady Ministrów.

Środki zostaną przeznaczone na prace projektowe terminala, dworca kolejowego, węzła przesiadkowego transportu publicznego, strefy Air site i Land site oraz sieci przyłączy. Będą też wsparciem dla prac przygotowawczych do budowy portu lotniczego CPK.

Ciągle jest dużo zamieszania w przestrzeni publicznej, które często wytwarzają ci, którzy dużo mówili o CPK, ale nic nie zrobili

– przypomniał Donald Tusk.

Dla lepszej koordynacji prac nad przedsięwzięciem Polska Grupa Lotnicza LOT zostanie przeniesiona z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Infrastruktury. Rada Ministrów podjęła decyzję w tej sprawie na dzisiejszym posiedzeniu.

Polskie uczelnie ze wsparciem rządu

Państwowe szkoły wyższe były taktowane przez poprzedni rząd niesprawiedliwie. Rząd wyrównuje różnice, które dotknęły środowisko akademickie, uniwersyteckie i naukowe.

Podjąłem decyzję o przeznaczeniu obligacji o wartości 1,5 miliarda złotych na rzecz polskich uczelni wyższych

– podkreślił Prezes Rady Ministrów.

To wsparcie na inwestycje strategiczne, które umożliwią realizację badań naukowych, modernizację budynków, inwestycje prostudenckie i tzw. inwestycje wyższej konieczności.

Te pieniądze oczywiście nie rozwiążą wszystkich problemów polskiej nauki i środowiska akademickiego, ale to na pewno duże wsparcie

– powiedział Premier.

Pieniądze te będą mogły w pewnym stopniu zniwelować różnice, które powstały przy podziale środków za poprzedniej władzy.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}