Premier: Nowe zasady w bezpieczeństwie ruchu drogowego mają doprowadzić do tego, żeby było jak najmniej wypadków
01.06.2021
1 czerwca weszła w życie nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym. Najważniejsze zmiany to: pierwszeństwo pieszych wchodzących na pasy, zakaz tzw. jazdy na zderzaku i jednolita prędkość 50 km/h w terenie zabudowanym niezależnie od pory dnia. – Niestety nadal zdarza się u nas dużo wypadków. Każdy wypadek to jest o jeden wypadek za dużo – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w szkole w Bielisze. Z okazji Dnia Dziecka Główny Inspektorat Transportu Drogowego zorganizował tam lekcję bezpieczeństwa drogowego oraz szereg atrakcji dla uczniów wszystkich klas.
Premier: Cieszę się, że dziś wchodzą w życie nowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym
1 czerwca 2021 r. weszła w życie nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym. W myśl nowych przepisów nastąpiło:
- ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia – odtąd przez całą dobę będzie ona wynosiła 50 km/h,
- zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych – pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed każdym przejazdem z wyjątkiem tramwaju,
- nałożenie obowiązku zachowania szczególnej ostrożności przez pieszego – w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko czy przejście dla pieszych – pieszy ma zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska,
- uregulowanie kwestii bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych – zakaz tzw. jazdy na zderzaku. Bezpieczna odległość między pojazdami na drogach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych) będzie wynosiła połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m.
– Cieszę się, że dziś wchodzą nowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, np. pieszy będzie miał pierwszeństwo na przejściu. Proszę kierowców, aby zachowali szczególną ostrożność przed pasami – podkreślił szef rządu.
Więcej informacji na temat zmian można znaleźć tutaj: www.gov.pl/web/infrastruktura/od-1-czerwca-zmiany-w-prawie-o-ruchu-drogowym.
Przez zabawę do bezpieczeństwa. Dzień Dziecka ITD
Główny Inspektorat Transportu Drogowego 1 czerwca zorganizował Dzień Dziecka z ITD w Publicznej Szkole Podstawowej w Bielisze. Wszystko po to, aby poszerzyć wiedzę wśród najmłodszych, promować właściwe postawy na drodze oraz kształtować kulturę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Dla uczniów szkoły przygotowano m. in.: lekcję bezpieczeństwa, rebusy i krzyżówki czy koło fortuny. Na terenie szkoły znajdowały się liczne stoiska tematyczne nawiązujące do bezpieczeństwa w ruchu drogowym m.in.: Miasteczko Ruchu Drogowego, stoisko WOPR, samochód z fotoradarem. Premier Mateusz Morawiecki zwiedził Miasteczko. Miał też okazję porozmawiać z uczniami szkoły i wziąć udział w lekcji bezpieczeństwa.
Bezpieczne wyjazdy na wakacje i bezpieczne powroty
– Przed nami wakacje. Niech dzieci bezpiecznie wyjadą, bezpiecznie powrócą, jeżdżą na rowerach. Niech będą bezpieczne. Drodzy kierowcy, unikajmy jakichkolwiek ryzyk, a dzieci proszę – zachowajcie ostrożność w najwyższym możliwym stopniu. Od tego zależy zdrowie, życie i bezpieczeństwo – zaapelował premier Morawiecki.
Pamiętajmy, że przepisy oraz najlepiej przygotowana infrastruktura nie zastąpią zdrowego rozsądku. Nowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także edukacja najmłodszych mają doprowadzić do tego, żeby wypadków na drogach było jak najmniej, ale to my musimy pamiętać o stosowaniu szczególnej ostrożności.
Edukacja najmłodszych to inwestycja w przyszłego dorosłego uczestnika ruchu drogowego
Inspekcja Transportu Drogowego od lat realizuje szereg projektów edukacyjnych, w tym skierowanych do najmłodszych użytkowników dróg. Projekt edukacyjny „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” GITD został opracowany i dostosowany do możliwości najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Jego odbiorcami są uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas 1-3 szkół podstawowych.
Realizacja projektu w formie interaktywnych zajęć edukacyjnych to wsparcie merytoryczne placówek oświatowych w zakresie edukacji bezpieczeństwa ruchu drogowego. W trakcie lekcji dzieci uczą się właściwych zachowań na drodze z zastosowaniem podstawowych przepisów i zasad bezpieczeństwa obowiązujących niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ze względu na sytuację epidemiczną i zagrożenie SARS-CoV-2 dotychczasowa forma zajęć została zmieniona. Bezpośrednie spotkania edukacyjne w szkołach zastąpiły zajęcia online dostosowane do trybu nauki zdalnej.