W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier o kierunkach dalszego wsparcia dla Białorusi z polskimi europarlamentarzystami

02.09.2020

Polska aktywnie wspiera społeczeństwo białoruskie w dążeniu do demokratycznych przemian. Tym razem szef rządu trudną sytuację naszego sąsiada omówił z polskimi europarlamentarzystami z różnych ugrupowań politycznych. Dzisiejsza wideokonferencja jest rezultatem ustaleń, które zapadły podczas rozmów przedstawicieli rządu z opozycją. Od samego początku, kiedy za naszą wschodnią granicą trwają powyborcze protesty, Polska jest ambasadorem wolnej i suwerennej Białorusi. Premier Mateusz Morawiecki prowadzi rozmowy z szefami państw i rządów Unii Europejskiej. W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację polski rząd przyjął także pakiet pomocowy „Solidarni z Białorusią”.

Premier.

Spotkanie z polskimi europarlamentarzystami

W jego trakcie Premier przedstawił działania Polski mające na celu budowanie międzynarodowego poparcia dla demokratycznych przemian za naszą wschodnią granicą oraz wsparcia dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego. Zaapelował o aktywność na tym polu również eurodeputowanych. Podziękował także za dotychczasowe, działania, które są realizowane niezależnie do barw politycznych.

Dzisiejsza wideokonferencja to rezultat spotkania członków rządu z przedstawicielami różnych ugrupowań parlamentarnych. Uczestnicy dyskusji ustalili wówczas, że temat białoruski musi być kontynuowany i niedługo dojdzie do ponadpartyjnego spotkania wszystkich europarlamentarzystów z Polski.

Koło Polskie tworzą polscy europosłowie ze wszystkich frakcji politycznych Parlamentu Europejskiego. Jest to nieformalna grupa, której zadaniem jest współdziałanie ponad podziałami politycznymi, popieranie wspólnych inicjatyw oraz wymiana informacji.

Działania polskiego rządu na forum europejskim ws. kryzysu na Białorusi

Zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej dot. sytuacji na Białorusi to efekt skutecznej polityki premiera Mateusza Morawieckiego, który od samego początku aktywnie uczestniczy w budowaniu międzynarodowego poparcia dla demokratycznych przemian za naszą wschodnią granicą. Co za tym idzie, premier nieustannie pozostaje w kontakcie z szefami państw i rządów Unii Europejskiej.

Polska jest odpowiedzialna za swoich najbliższych sąsiadów. Dlatego premier Morawiecki tuż po ogłoszeniu wyników wyborów exit poll wystosował list do Charlesa Michela przewodniczącego Rady Europejskiej i Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, w którym  zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w sprawie wydarzeń na Białorusi.

Przedmiotem dyskusji nadzwyczajnego szczytu była m.in. strategia działania Unii Europejskiej w obliczu masowych protestów społeczeństwa obywatelskiego i agresywnej reakcji władz państwowych na pokojowe demonstracje. Cała Rada Europejska uznała wyniki wyborów na Białorusi za niewiarygodny. Proces wyborczy musi zostać powtórzony.

Plan „Solidarni z Białorusią”

Bezpieczeństwo, otwartość i solidarność – to trzy filary planu dotyczącego solidarności Polski ze społeczeństwem białoruskim, który przedstawił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Założeniem programu jest pomoc poszkodowanym i ich rodzinom, ułatwienia przy przekraczaniu granicy przez osoby poszkodowane lub represjonowane, a także wsparcie dla organizacji pozarządowych, niezależnych mediów, młodzieży i studentów białoruskich.

Na realizację programu nasz kraj przeznaczy w pierwszym roku 50 mln zł. Będą to dodatkowe środki, ponad te, które Polska kieruje na inne programy związane z Białorusią, np. na telewizję Biełsat.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}