W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier: oby już nigdy żadna pandemia nie zakłócała normalnego toku funkcjonowania szkoły

01.09.2021

1 września to szczególny dzień dla wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli. Po wakacjach i miesiącach nauki zdalnej spowodowanej pandemią COVID-19, dzieci i młodzież wracają do szkolnych ławek. Aby nauka stacjonarna była dla wszystkich bezpieczna, szkoły zostały wyposażone m.in. w maseczki, rękawiczki i termometry. Pierwszy dzień września premier Mateusz Morawiecki spędził w Branicy Radzyńskiej w woj. lubelskim. Wspólnie z uczniami i nauczycielami szkoły podstawowej uroczyście rozpoczął nowy rok szkolny. Dla dzieci i młodzieży z Branicy Radzyńskiej nowy rok szkolny to także zupełnie nowy budynek, w którym będą zdobywać wiedzę w nadchodzących miesiącach i latach. Na dofinansowanie nowej szkoły rząd przeznaczył ponad 1,8 mln zł.

Premier Mateusz Morawiecki podczas ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego 2021/2022.

– Cieszę się, że wracamy do normalnego życia koleżeńskiego i przyjacielskiego w szkole. Oby już nigdy żadna pandemia nie zakłócała normalnego toku funkcjonowania szkoły – podkreślił premier Morawiecki. Szef rządu dodał: – Szkoła ma uczyć różnych przedmiotów: j. polskiego, matematyki czy przyrody, ale ma także uczyć odpowiedzialności. Ma uczyć tego, czym jest przyjaźń, wspólnota i patriotyzm. Szkoła wypełniona taką treścią, będzie dla Polaków wielkim wsparciem. Odkrywaniem tego, co piękne, szlachetne, ważne.

Nowy budynek szkoły w Branicy Radzyńskiej – rząd wspiera inwestycje bliskie mieszkańcom

Historia szkoły podstawowej w Branicy Radzyńskiej sięga roku szkolnego 1938/1939. Lekcje i zajęcia odbywały się w zabytkowym pałacu. Z czasem, z powodu złego stanu budynku, został on wyłączony z użytkowania. Uczniowie przenieśli się do budynku zastępczego, jednak nie było to rozwiązanie problemu.

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego pomaga w realizacji inwestycji bliskich mieszkańcom. Wspieramy także małe placówki szkolne, bo to one zapewniają łatwy dostęp do zdobywania wiedzy uczniom z niewielkich miejscowości. Taką inwestycją jest właśnie budowa nowej szkoły dla dzieci i młodzieży z Branicy Radzyńskiej w woj. lubelskim. Na dofinansowanie nowej szkoły rząd przeznaczył ponad 1,8 mln zł.

Budowa ruszyła w 2019 r. Dzięki temu rok szkolny 2021/2022 uczniowie i nauczyciele rozpoczęli w zupełnie nowym budynku. Oprócz sal lekcyjnych, powstała tam też m.in. sala gimnastyczna, stołówka, biblioteka i szatnie – czyli wszystko, co potrzebne do nauki!

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu – termometry, maseczki i rękawiczki dla szkół

Wiemy, że nauczanie zdalne źle wpływa na kondycję psychiczną i fizyczną uczniów. Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, podjęły szereg działań, które w znaczny sposób przyczynią się do przeciwdziałania COVID-19 i umożliwią bezpieczną naukę w szkołach i placówkach w czasie pandemii.

Do szkół i przedszkoli trafiły środki bezpieczeństwa. To m.in. stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku. Zakupem sprzętu i jego dystrybucją zajęła się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Wszystkie szkoły i przedszkola otrzymały środki ochrony osobistej – rękawiczki, maseczki, płyn dezynfekujący oraz termometry.

J. polski, matematyka i szczepienie przeciw COVID-19 – zaszczep się ze swoim dzieckiem w szkole!

Aby dostęp do szczepień był jeszcze prostszy, wraz z nowym rokiem szkolnych do aptek, galerii handlowych i imprez masowych, dołączają szkoły w całym kraju. Pamiętaj, że nawet najlepsze wyposażenie szkół w środki bezpieczeństwa i przestrzeganie wszystkich ustalonych zasad, może nie uchronić Twojego dziecka przed zakażeniem. Właśnie dlatego dyrektorzy szkół będą organizować szczepienia w swoich placówkach.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało pakiet informacji dotyczący organizacji procesu szczepień. Określa on obowiązki i zadania dyrektora szkoły. To m.in.:

  • zorganizowanie zajęć z wychowawcą dla uczniów,
  • spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym,
  • zebranie od rodziców deklaracji dotyczących udziału dziecka w szczepieniu,
  • współpraca z punktem szczepień,
  • zorganizowanie miejsca na przeprowadzenie szczepień.

Dowiedz się więcej na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz www.gov.pl/szczepimysie.

 

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}