W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier po spotkaniu z szefem włoskiego rządu: Europa musi móc zapewnić bezpieczeństwo swoim granicom

09.12.2021

Premier Mateusz Morawiecki kontynuuje spotkania z europejskimi przywódcami, podczas których omawiana jest sytuacja na wschodniej granicy Unii Europejskiej. Kolejnym punktem na mapie wizyt szefa polskiego rządu był Rzym. Premier Morawiecki w stolicy Włoch spotkał się z premierem Mario Draghim. Politycy podczas rozmowy skupili się na zagrożeniach płynących ze wschodu, kwestiach związanych z migracją i systemem energetycznym oraz sytuacji na Ukrainie.

Premier idzie wraz z premierem Włoch.

Sytuacja na wschodniej granicy UE 


Podczas spotkania liderzy omówili sytuację na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej. – Premier Włoch był zainteresowany sytuacją na wschodniej flance NATO. Informował mnie także o swoich rozmowach z przywódcami, które miały znaczenie dla wschodniej flanki Sojuszu – podkreślił szef polskiego rządu.

Od czerwca 2021 r. na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej mamy do czynienia z hybrydowymi atakami, za którymi stoi reżim Aleksandra Łukaszenki. To zorganizowana akcja, którą kontrolują i nadzorują białoruskie służby. Jednocześnie to największa od 30 lat próba destabilizacji całej Unii Europejskiej.

Szef polskiego rządu podkreślił, że kolejnym ważnym punktem na mapie będzie szczyt Rady Europejskiej w przyszłym tygodniu. – To będzie bardzo ważny szczyt – będziemy poruszali kwestie partnerstwa wschodniego. Niestety dzisiaj jest ono w nie najlepszym stanie ze względu na to, co dzieje się na Białorusi, ale także presję na Ukrainę i Mołdawię. Zależy nam na stabilnym i dobrym rozwoju naszych sąsiadów. I to jedna z podstawowych przyczyn, dla których na pewno agenda Rady Europejskiej będzie zdominowana przez agresywną politykę Rosji. Postaram się o to, żeby ten temat nie tylko był głównym, dominującym tematem Rady Europejskiej, ale także, żeby nasze przeciwdziałania były konkretne – dodał. 


Wzmocnienie obecności wojskowej Rosji wokół Ukrainy


Spotkanie w Rzymie było także okazją do omówienia aktualnej sytuacji na Ukrainie. Szef polskiego rządu zauważył, że sytuacja naszego wschodniego sąsiada jest bardzo niepewna. Wokół Ukrainy możemy zauważyć wzmocnienie obecności wojskowej Rosji. – Wiemy, jakie ryzyka wiążą się z tą sytuacją – dodał premier.

– Już sam fakt pytania, czy jest rozważany na Kremlu scenariusz inwazji na Ukrainę, budzi ogromny niepokój. Budzi niepokój tu w Rzymie i w innych stolicach, które niedawno odwiedziłem – poinformował.

Premier Morawiecki po spotkaniu z premierem Włoch odniósł się również do rozmowy prezydentów USA i Rosji: – Ta rozmowa niosła niepokojące elementy. Nie jest rolą Rosji rozstrzygać o tym, jakiego typu mechanizmy obronne NATO ma prawo uaktywniać na swojej wschodniej flance.


System energetyczny jednym z tematów rozmów szefów rządów


Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kolejnym tematem poruszonym podczas spotkania były manipulacje cenowe oraz system ETS. – Zaproponowałem i zaproponuję za tydzień w Brukseli, aby w systemie ETS nie mogły uczestniczyć podmioty spekulujące uprawnieniami do CO2, bo to sztucznie winduje ceny energii. A to przekłada się na poszczególne sektory w gospodarce – powiedział premier. 

W ostatnim czasie rząd przedstawił pakiet antyinflacyjny, w którym zaproponował obniżkę VAT, akcyzy, opłaty emisyjnej i handlowej, aby złagodzić skutki wysokich cen energii, zaimportowanych z zagranicy. – Cieszę się, że nasze stanowiska w wielu obszarach udało się uspójnić. Na arenie międzynarodowej trzeba szukać sojuszników i szukamy ich w całej Europie – podsumował szef polskiego rządu.


Tylko międzynarodowa solidarność może powstrzymać zagrożenia płynące ze wschodu


Kryzys międzynarodowy wywołany przez działania Aleksandra Łukaszenki powoduje, że sytuacja geopolityczna jest bardzo poważna i wymaga licznych działań oraz zabiegów dyplomatycznych ze strony polskiego rządu. Dlatego premier Mateusz Morawiecki kontynuuje spotkania i rozmowy z liderami społeczności międzynarodowej.

Do tej pory premier spotkał się już m.in. z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Włoch. W ostatnich dniach odbył rozmowę telefoniczną z premierem Norwegii.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał również z premierami Iraku i Regionalnego Rządu Kurdystanu m.in. o migrantach wykorzystywanych przez reżim białoruski. Dotychczasowe akcje dyplomatyczne podjęte przez Polskę zostały zwieńczone sukcesem – już dzisiaj dociera dużo mniej migrantów do Białorusi. Szef polskiego rządu spotkał się również w ostatnim czasie z Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego USA. Uzgodnili, że niezbędna jest bliska współpraca w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.
 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}