Premier po szczycie V4 i Egiptu: będziemy zachęcać naszych partnerów do pogłębienia współpracy gospodarczej w ramach Układu Stowarzyszeniowego z Egiptem
12.10.2021
Unijne wsparcie dla rozwoju gospodarczego Egiptu, sytuacja na Bliskim Wschodzie, migracja oraz wyzwania związane ze zwalczaniem terroryzmu – to główne tematy spotkania szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej (V4) i prezydenta Egiptu Abdela Fattaha El-Sisiego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Premier podczas spotkania podkreślił, że Polska dostrzega szczególną rolę, jaką Egipt odgrywa w regionie wschodniego Morza Śródziemnego.
Wsparcie UE w rozwoju gospodarczym Egiptu
– Dzisiejsze spotkanie z Panem Prezydentem El-Sisim świadczy o pozytywnej dynamice w relacjach państw Grupy Wyszehradzkiej z Egiptem – powiedział premier po spotkaniu liderów państw Grupy V4 i prezydenta Arabskiej Republiki Egiptu, które odbyło się w Budapeszcie. Jak dodał, to niezwykle ważny krok dla stabilizacji całej UE. Wskazał też, że Polska dostrzega szczególną rolę, jaką Egipt odgrywa w regionie wschodniego Morza Śródziemnego. Rząd polski wspiera trwający proces aktywizacji dialogu między UE a Egiptem w oparciu o umowę stowarzyszeniową. Premier wysoko ocenia też wysiłek Egiptu włożony w rozwój relacji z UE i realizację priorytetów partnerstwa.
Egipt postrzegany jest nie tylko przez Polskę, ale też i inne kraje Grupy V4 jako kraj, który może odegrać istotną rolę w rozwiązywaniu problemów na Bliskim Wschodzie. Pozostaje też dla Polski czołowym partnerem wśród państw arabskich zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym. Premier Mateusz Morawiecki wspomniał o współpracy w regionie Suezu – Egipt to przyszłościowy kraj, dlatego od kilku miesięcy Polska ma zbudowaną specjalną strefę ekonomiczną w regionie Suezu, która skonstruowana jest przez naszą specjalną strefę ekonomiczną z Katowic.
Wyzwania w obszarze polityki migracyjnej i zwalczanie terroryzmu
Rozmowy dotyczyły także wyzwań w obszarze polityki migracyjnej i zwalczania terroryzmu. – Polsce zależy na tym, żeby na Bliskim Wschodzie był spokój i warunki do rozwoju – mówił premier. Szef rządu podkreślił też rolę konfliktów, w powstawaniu kolejnych fal nieuregulowanej migracji, godzących w stabilność państw członkowskich UE i Grupy Wyszehradzkiej.
– Migracje zewnętrzne, napierające na wschodnią i południową granicę UE, to wielki problem. Słyszeliśmy o 6 mln migrantach i uchodźcach, którzy zostali w Egipcie. Należy to docenić – podsumował premier dziękując prezydentowi Egiptu za to, że od 5 lat zabezpiecza swoją granicę.
W naszym wspólnym interesie leży ustabilizowanie sytuacji na Bliskim Wschodzie, zmniejszenie napięć w regionie i, co najważniejsze, możliwie szybkie wygaszenie konfliktów zbrojnych. Dlatego Polska zachęca do wznowienia bezpośrednich rozmów między Palestyńczykami i Izraelczykami. Jednocześnie podkreśla jak ważne jest, aby obie strony powstrzymywały się od jakichkolwiek jednostronnych działań. Docenia również znaczącą rolę Egiptu w dyplomatycznych wysiłkach na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, w tym także mających na celu deeskalację niedawnej napiętej sytuacji.