W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier podczas gali 60-lecia KGHM: Miedź to jeden z podstawowych metali, który buduje przyszłość nowoczesnych technologii

17.06.2021

W tym roku Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi obchodzi swoją 60. rocznicę istnienia. Jubileusz odbył się w Arkadach Kubickiego w Warszawie z udziałem szefa rządu Mateusza Morawieckiego. KGHM Polska Miedź S.A. po raz pierwszy zorganizowało Hackathonu „CuValley Hack”. Podczas gali wręczono nagrody pod patronatem Premiera RP.

Premier przemawia na mównicy, w tle napis: 60 lat KGHM.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił kluczowe znaczenie KGHM na świecie. Polska jest jednym z najważniejszych krajów w wydobyciu miedzi. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest kluczowe w realizacji Zielonego Ładu. Miedź to podstawa energetycznej innowacyjności odpowiada za 25 proc. światowej „zielonej energii”. Polski Ład zakłada rozwój zeroemisyjnych inwestycji.

KGHM zawsze był wielką dumą regionu, ale i stał się perłą w koronie polskiej gospodarki. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że KGHM nie został sprzedany, bo przechowanie tej wartości ma dla Polski ogromne znaczenie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Polska liderem wydobycia miedzi i srebra

Polska jest liderem na świecie pod względem wydobycia miedzi. Jesteśmy jednym z najważniejszych krajów pod względem wielkości złóż tego pierwiastka. Za sprawą KGHM S.A. staliśmy się również światową potęgą w wydobyciu srebra. Grupa pozyskuje miedź z pokładów w Zagłębiu Miedziowym na Dolnym Śląsku. Kombinat działa także za granicą – w Kanadzie, USA oraz Chile. Znaczenie obu metali jest bardzo ważne dla rozwoju technologii energetycznej bazującej na OZE.

Użycie miedzi i srebra w nowych technologiach

Miedź zaraz po srebrze najlepiej przewodzi elektryczność. Ze względu na właściwości, te dwa metale wykorzystuje się w nowych technologiach służących poprawie efektywności energetycznej. Instalacje zawierające ten surowiec działają zwykle sprawniej.

Metal ten wykorzystuje się w produkcji systemów zasilających w różnych obszarach energii odnawialnej – OZE:

  • słonecznej,
  • wiatrowej,
  • wodnej,
  • geotermalnej,
  • wykorzystującą biomasę.

Miedź to jeden z podstawowych metali, który buduje przyszłość nowoczesnych technologii w najwyżej zaawansowanych branżach. Jest to firma, która realizuje plany w konsensusie społecznym i mając na uwadze efektywność gospodarowania – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki. I dodał: – Bardzo serdecznie gratuluję zarządowi i dziękuję, że budujecie wartość tej firmy. Wierzę, że KGHM będzie przez wiele dziesięcioleci budował wartość dodaną dla przemysłu, który polega na nowoczesnych technologiach.

Zielony Ład – miedź ekologicznym surowcem

„Czerwony metal” jest jednym z nielicznych surowców, który można bez końca i całkowicie poddawać procesowi recyklingu. Realizacja idei Europy neutralnej dla klimatu jest możliwa do osiągnięcia jedynie w przypadku zapewnienia odpowiedniej ilości metali nieżelaznych. Szacuje się duży wzrost zapotrzebowania na miedź w przypadku technologii mających zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. 

Miedź to podstawa zielonej energii. Dlatego zrównoważony rozwój to zobowiązanie polskiego rządu zapisane w Polskim Ładzie. Finansowane są rozwiązania oparte na najnowszych rozwiązaniach technologicznych.

Hackathon „CuValley Hack” – wydarzenie dla informatyków

Nowe technologie to przyszłość współczesnego społeczeństwa. KGHM Polska Miedź S.A. w dniach 11-13 czerwca zorganizowało CuValley Hack – pierwszy hackathon. Wydarzenie wystartowało w ramach obchodów 60-lecia Kombinatu.

Hackthon to impreza adresowana do programistów związanych z rozwojem oprogramowania. Projektanci grafik, menadżerowie projektów oraz twórcy interfejsów rozwiązują określony problem związany z projektowaniem. CuValley Hack to nie tylko hackathon – to również bogata agenda wykładów.

W pierwszej edycji udział wzięło aż 289 uczestników. Podczas 40-godzinnego maratonu kodowania programiście przygotowali 53 projekty w 3 kategoriach.

Szef rządu Mateusz Morawiecki wręczył nagrody pod patronatem Premiera RP. Wyróżnienia były w formie czeku, a ich łączna kwota wyniosła 100 tysięcy złotych.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}