Premier podczas gali 60-lecia KGHM: Miedź to jeden z podstawowych metali, który buduje przyszłość nowoczesnych technologii
17.06.2021
W tym roku Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi obchodzi swoją 60. rocznicę istnienia. Jubileusz odbył się w Arkadach Kubickiego w Warszawie z udziałem szefa rządu Mateusza Morawieckiego. KGHM Polska Miedź S.A. po raz pierwszy zorganizowało Hackathonu „CuValley Hack”. Podczas gali wręczono nagrody pod patronatem Premiera RP.
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił kluczowe znaczenie KGHM na świecie. Polska jest jednym z najważniejszych krajów w wydobyciu miedzi. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest kluczowe w realizacji Zielonego Ładu. Miedź to podstawa energetycznej innowacyjności – odpowiada za 25 proc. światowej „zielonej energii”. Polski Ład zakłada rozwój zeroemisyjnych inwestycji.
– KGHM zawsze był wielką dumą regionu, ale i stał się perłą w koronie polskiej gospodarki. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że KGHM nie został sprzedany, bo przechowanie tej wartości ma dla Polski ogromne znaczenie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Polska liderem wydobycia miedzi i srebra
Polska jest liderem na świecie pod względem wydobycia miedzi. Jesteśmy jednym z najważniejszych krajów pod względem wielkości złóż tego pierwiastka. Za sprawą KGHM S.A. staliśmy się również światową potęgą w wydobyciu srebra. Grupa pozyskuje miedź z pokładów w Zagłębiu Miedziowym na Dolnym Śląsku. Kombinat działa także za granicą – w Kanadzie, USA oraz Chile. Znaczenie obu metali jest bardzo ważne dla rozwoju technologii energetycznej bazującej na OZE.
Użycie miedzi i srebra w nowych technologiach
Miedź zaraz po srebrze najlepiej przewodzi elektryczność. Ze względu na właściwości, te dwa metale wykorzystuje się w nowych technologiach służących poprawie efektywności energetycznej. Instalacje zawierające ten surowiec działają zwykle sprawniej.
Metal ten wykorzystuje się w produkcji systemów zasilających w różnych obszarach energii odnawialnej – OZE:
- słonecznej,
- wiatrowej,
- wodnej,
- geotermalnej,
- wykorzystującą biomasę.
– Miedź to jeden z podstawowych metali, który buduje przyszłość nowoczesnych technologii w najwyżej zaawansowanych branżach. Jest to firma, która realizuje plany w konsensusie społecznym i mając na uwadze efektywność gospodarowania – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki. I dodał: – Bardzo serdecznie gratuluję zarządowi i dziękuję, że budujecie wartość tej firmy. Wierzę, że KGHM będzie przez wiele dziesięcioleci budował wartość dodaną dla przemysłu, który polega na nowoczesnych technologiach.
Zielony Ład – miedź ekologicznym surowcem
„Czerwony metal” jest jednym z nielicznych surowców, który można bez końca i całkowicie poddawać procesowi recyklingu. Realizacja idei Europy neutralnej dla klimatu jest możliwa do osiągnięcia jedynie w przypadku zapewnienia odpowiedniej ilości metali nieżelaznych. Szacuje się duży wzrost zapotrzebowania na miedź w przypadku technologii mających zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.
Miedź to podstawa zielonej energii. Dlatego zrównoważony rozwój to zobowiązanie polskiego rządu zapisane w Polskim Ładzie. Finansowane są rozwiązania oparte na najnowszych rozwiązaniach technologicznych.
Hackathon „CuValley Hack” – wydarzenie dla informatyków
Nowe technologie to przyszłość współczesnego społeczeństwa. KGHM Polska Miedź S.A. w dniach 11-13 czerwca zorganizowało CuValley Hack – pierwszy hackathon. Wydarzenie wystartowało w ramach obchodów 60-lecia Kombinatu.
Hackthon to impreza adresowana do programistów związanych z rozwojem oprogramowania. Projektanci grafik, menadżerowie projektów oraz twórcy interfejsów rozwiązują określony problem związany z projektowaniem. CuValley Hack to nie tylko hackathon – to również bogata agenda wykładów.
W pierwszej edycji udział wzięło aż 289 uczestników. Podczas 40-godzinnego maratonu kodowania programiście przygotowali 53 projekty w 3 kategoriach.
Szef rządu Mateusz Morawiecki wręczył nagrody pod patronatem Premiera RP. Wyróżnienia były w formie czeku, a ich łączna kwota wyniosła 100 tysięcy złotych.