W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier podczas Rady Europejskiej w Brukseli: Coraz większa liczba państw przekonuje się, że relokacja nie jest najlepszym rozwiązaniem

28.06.2018

Bardzo się cieszę, że po różnych bilateralnych rozmowach, kuluarowych jak i oficjalnych, okazuje się, iż coraz większa liczba państw przekonuje się co do tego, że najlepszym rozwiązaniem nie jest przymusowa relokacja – powiedział szef rządu podczas konferencji prasowej w pierwszym dniu posiedzenia Rady Europejskiej poświęconego migracji.

Premier Mateusz Morawiecki, kanclerz Sebastian Kurz i prezydent Emmanuel Macron.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że potrzebna jest bardziej rozbudowana współpraca z państwami, z których napływają uchodźcy i jeszcze bardziej wzmocniona współpraca na granicach zewnętrznych UE. Dodał, że w tym kontekście Polska od początku prezentowała spójne i konsekwentne podejście.

Premier podkreślił, że stanowisko Włoch w sprawie migracji również się zmienia. Punkt ciężkości przesuwa się z obszaru relokacji na kierunek skutecznej ochrony południowej granicy Włoch – mówił Mateusz Morawiecki. Jak zauważył premier, stanowisko szefa Rady Europejskiej zbliża się do stanowiska państw Grupy Wyszehradzkiej.

Prezes Rady Ministrów poinformował, że podczas posiedzenia Rady Europejskiej poruszył kwestie krytycznych opinii wobec Stanów Zjednoczonych i NATO. Dodał, że zabrał głos w tej sprawie wskazując na ogromną wagę relacji transatlantyckich.

To nie jest wielka tajemnica, że są państwa, które ze względu na te napięcia handlowe, gospodarcze z USA, postrzegają współpracę w ramach NATO przez ten pryzmat. Stanowisko Polski jest tutaj jednoznacznie konstruktywne - staramy się tworzyć fundament współpracy pomiędzy UE a USA na polu polityki obronnej, ale również całej geopolityki – stwierdził premier. Jednocześnie podkreślił, że polski rząd działa na rzecz stabilizacji dotychczasowego układu transatlantyckiego.

Uszczelnienie systemu podatkowego UE

Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, UE wiele traci na skutek braku odpowiednich instrumentów, priorytetów w obszarze luki podatku VAT i również pobłażliwości wobec rajów podatkowych.

Zadaniem szefa polskiego rządu z tytułu luki podatku VAT UE traci rocznie ok. 155 mld euro. Polska ten problem mocno tutaj zaznacza i liczę na to, że razem z Francją, Niemcami będziemy w stanie wyperswadować również niektórym krajom członkowskim UE nadużywanie swojego systemu prawnego po to, żeby de facto być czymś w rodzaju raju podatkowego – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Wrak samolotu Tu-154M

Premier Mateusz Morawiecki poinformował również, że na posiedzeniu Rady Europejskiej poruszył kwestię zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M.

W kontekście dyskusji dotyczącej lotu MH17 malezyjskiej linii, który został zestrzelony nad Ukrainą przez pocisk należący do armii rosyjskiej, przypomniałem moim koleżankom i kolegom z Rady Europejskiej o katastrofie samolotu Tu-154 i o fakcie, że cały czas czekamy na zwrot wraku – oświadczył szef rządu.

Prezes Rady Ministrów podkreślił również, że podczas pierwszego dnia szczytu zabrał głos na temat udziału małych i średnich przedsiębiorstw w rozwoju gospodarki. Jak mówił, dla Polski to szansa, bo nie mamy gigantycznych międzynarodowych firm i dopiero teraz odbudowujemy się. Dlatego ważne są dla nas preferencje dla małych i średnich firm.

Wideo

Zdjęcia (14)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.01.2020 14:08 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
14.01.2020 14:08 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}