Premier podczas wizyty w nowym budynku szkoły w Przybysławicach: Polski Ład to właśnie takie inwestycje
18.06.2021
– Szkoła w Przybysławicach to bardzo nowoczesny zespół szkolno-przedszkolny. To, co miałem okazję zobaczyć w środku, to naprawdę niesamowity widok – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na terenie budowy szkoły i przedszkola w Przybysławicach w woj. małopolskim. Szef rządu wziął także udział w uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursu SÓWKA-NIEmaSówka”, który był inspirowany twórczością śp. Erwina Sówki. Wydarzenie odbyło się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.
Premier: jestem przekonany, że kształcenie w tej placówce będzie odbywało się na najwyższym poziomie
Projekt nowoczesnego budynku szkolno-przedszkolnego powstał na przełomie 2017 i 2018 r. Nowa placówka oświatowa została wybudowana w północnej części gminy Zielonki.
– Placówka będzie służyła dzieciom i młodzieży. W tej szkole będzie uczyło się 400 uczniów. Jestem przekonany, że kształcenie będzie się odbywało na najwyższym poziomie. Nowoczesne sprzęty, takie jak interaktywne tablice, będą przyciągać uczniów i będą stanowiły podstawę infrastruktury edukacyjnej – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił jednocześnie, że w ramach Programu Polski Ład takich placówek powstanie więcej.
Na terenie obiektu znajdują się nie tylko nowocześnie przygotowane sale lekcyjne, biblioteka z mediateką czy wewnętrzne atrium w formie układu widowiskowego wybudowane w celu prowadzenia zajęć na powietrzu. Do dyspozycji uczniów będzie także basen, sala gimnastyczna czy ścianka wspinaczkowa. Nie zabrakło także boiska i placu zabaw.
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wspomaga inwestycje bliskie ludziom
Taką inwestycją, bliską ludziom, jest z pewnością zespół szkolno-przedszkolny w Przybysławicach. Jak podkreślił szef rządu – Szkoła w Przybysławicach została dofinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dofinansowanie to wyniosło ponad 5 mln zł. Uczniowie nowy rok szkolny będą mogli rozpocząć już w nowej placówce. Koniec prac zaplanowano na koniec lipca.
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Więcej informacji nt. RFIL można znaleźć tutaj: https://www.gov.pl/web/premier/rzadowy-fundusz-inwestycji-lokalnych.
Uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu „SÓWKA-NIEmaSówka”
Konkurs inspirowany był twórczością Erwina Sówki, który zmarł w styczniu 2021 r. Był ostatnim żyjącym członkiem tzw. Grupy Janowskiej, grupy malarzy-amatorów z Janowa Śląskiego założonej w 1946 r. Został zaadresowany do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa śląskiego. Polegał na samodzielnym napisaniu pracy w języku polskim, w dowolnej formie literackiej inspirowanej wybranymi przez organizatorów konkursu obrazami Erwina Sówki. Na uroczystości wręczenia nagród w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach nie mogło zabraknąć premiera Mateusza Morawieckiego.
– Dziękuję wszystkim uczestnikom i laureatom za udział w konkursie i pielęgnowanie pamięci o naszym malarzu Erwinie Sówce. Jego dzieła są piękne i pełne wrażliwości. Widać, że przebija z prac konkursowych nieokiełznana wrażliwość i odwaga oraz chęć eksploracji nowych obszarów artystycznych – podkreślił premier, który objął konkurs swoim patronatem.
Łącznie do komisji wpłynęło 156 prac, w tym 137 ze szkół podstawowych oraz 19 ze szkół ponadpodstawowych. Wśród nich znalazły się m.in. opowiadania, wiersze i rozprawki.
Premier: jestem pewien, że Śląsk będzie miał kolejnych doskonałych artystów
Z uwagi na duże zainteresowanie konkursem oraz bardzo wysokim poziomem nadesłanych prac, jury konkursowe jednogłośnie podjęło decyzję o zmianie formuły nagradzania. Przyznano ex aequo dwa pierwsze miejsca oraz dziewięć wyróżnień.
– Gratuluję laureatom i życzę tego, żeby poprzez pielęgnowanie kultury bliskiej naszemu życiu codziennemu, udawało się coraz głębiej poznawać nasze małe ojczyzny i być dumnymi z naszej dużej ojczyzny. Erwin Sówka ma wielu naśladowców, którzy w swojej twórczości próbują odszukać też własne kierunki. Jestem pewien, że Śląsk będzie miał kolejnych doskonałych artystów – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.
Laureaci konkursu
I miejsce – dla Julii Ugody uczennicy Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Przystajni;
I miejsce - dla Agaty Żogały uczennicy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Piastów Śląskich w Łaziskach Górnych;
II miejsce – dla Igi Rutkowskiej uczennicy Szkoły Podstawowej nr 12 w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 2 w Mysłowicach;
II miejsce – dla Martyny Krauze uczennicy Szkoły Podstawowej nr 11 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11 w Rybniku;
III miejsce – dla Kingi Grzesicy uczennicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieruniu;
III miejsce – dla Konrada Knapka ucznia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamesznicy.
Wyróżnienia:
- Wiktor Deinek, klasa 7, Szkoła Podstawowa nr 11 im. Św. Jadwigi Królowej Polski w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Mysłowicach
- Ilona Michalska, klasa 7, Szkoła Podstawowa nr 12 w Zespole Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Tarnowskich Górach
- Alicja Sperling, klasa 6, Szkoła Podstawowa nr 24 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 14 w Rybniku
- Kamila Januszko, klasa 7, Szkoła Podstawowa nr 18 im. Wł. Jagiełły w Tychach
- Katarzyna Korczyńska, klasa 2, Zespół Szkół im. M. Konopnickiej w Pyskowicach
- Wiktoria Chrostek, klasa 2, Zespół Szkół Ekonomicznych im. W. Korfantego w Katowicach
- Martyna Cieślar, klasa 6, Szkoła Podstawowa nr 7 w Cieszynie
Wyróżnienia specjalne:
- Julia Bendkowska uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 im. Józefa Lompy w Radzionkowie;
- Marta Kamińska uczennica Szkoły Podstawowej nr 12 w Zespole Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Tarnowskich Górach.