Premier przyjął od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju
14.12.2021
Premier Mateusz Morawiecki, zgodnie z tradycją, po raz kolejny odebrał od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje to wyjątkowe wydarzenie od 1991 roku. Hasło towarzyszące tegorocznej akcji to „Światło Nadziei”.
Światło nadziei na lepsze jutro
– Dziękuję za to Betlejemskie Światło Pokoju. To symbol i znak, który przechodzi z jednego pokolenia harcerzy na kolejne pokolenie – powiedział premier Mateusz Morawiecki, podczas uroczystości przekazania płomienia z groty Narodzenia Pańskiego.
Betlejemskie Świtało Pokoju to symbol ciepła, miłości, pokoju i nadziei – tradycyjnie stawiane na wigilijnym stole. Harcerze co roku niezmiennie od 1991 roku pragną dzielić się tym przepięknym symbolem braterstwa z innymi. Jak podkreślił szef rządu: – Życzę wszystkim rodakom i całej braci harcerskiej, by różne ciemne chmury, które się zebrały nad Polską związane z COVID-19, z problemami gospodarczymi i społecznymi, zostały rozproszone przez to Betlejemskie Światło Pokoju.
Nadzieja – słowo niezwykle ważne, ponieważ kolejny rok mierzymy się z pandemią COVID-19. Mamy zatem nadzieję, że uda się ją szybko pokonać, a przy wigilijnym stole nie zabraknie naszych najbliższych. Troszczmy się zatem o siebie. Pamiętajmy, że szczepienia mogą uchronić nas przed negatywnymi skutkami choroby.
Premier podziękował harcerzom za ich działalność
Szef rządu podczas wystąpienia zaznaczył, że działalność harcerzy postrzega jako niesienie nadziei na lepsze jutro, lepszy świat. W imieniu całego rządu podziękował za ich działalność. Złożył także podpis na okolicznościowej bombce, która zostanie przekazana do Muzeum Harcerstwa.
Betlejemskie Światło Pokoju – tradycja, która łączy ludzi na całym świece
Zgodnie z tradycją harcerze z Polski otrzymują płomień z Groty Narodzenia Pańskiego od słowackich skautów. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Druhny i druhowie przekazują Światło dalej na wschód: m.in. do Rosji, Litwy, Ukrainy, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji. Harcerze dbają także o to, żeby Światła Pokoju nie zabrakło na polskich stołach. Co roku w wielu miejscowościach roznoszą je do domów i rodzin, szerząc tym samym idee pokoju, jedności i braterstwa.