Premier przyjął od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju
13.12.2022
Światełko to symbol ciepła, miłości, pokoju i nadziei. Polscy harcerze od 30 lat uczestniczą w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju – po to, aby zagościło na wigilijnych stołach. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił istotę tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju pod hasłem – Światło dla Ciebie. W obecnej sytuacji nadzieja na pokój jest szczególnie istotna dla naszych ukraińskich sąsiadów.
Światełko przekazane Radzie Ministrów
11 grudnia polscy harcerze odebrali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Dzisiaj dotarli do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i przekazali Światło na ręce premiera Mateusza Morawieckiego. „Wolność, pokój, nadzieja - to są wartości, które stanowią fundament naszego życia” – powiedział szef rządu. Zauważył, że podstawową funkcją Światełka jest dawanie nadziei i wiary w to, że świat może być lepszy. Premier podkreślił, że poprzez współpracę między ludźmi i narodami – budujemy nowy, lepszy świat.
Nadzieja dla Ukrainy
W tym roku wyjątkowo pierwszym miejscem, które rozświetlił Betlejemski Ogień z Polski, była Ukraina. Harcerze 11 grudnia przekazali Światełko na pasie granicznym Medyka-Szeginie. Nasi sąsiedzi za wschodnią granicą są w trudnej sytuacji – tegoroczne Betlejemskie Światło Pokoju będzie im szczególnie potrzebne. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że podstawowe wartości są dzisiaj zagrożone. „Przekazaliśmy Betlejemskie Światło Pokoju razem z wielką nadzieją, że nadchodzący nowy rok będzie rokiem pokoju, że wojna zakończy się jak najszybciej: dobrym pokojem – pokojem pełnym wolności dla Ukrainy” – dodał szef rządu.
Tradycja Światełka
Po raz pierwszy w 1986 r. zostało zorganizowane w Linz, w Austrii, pod nazwą „Światło w ciemności”. Światło odbierane jest z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie: raz na Słowacji, raz w Polsce. Nasz kraj jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód - do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.