Premier: „Solidarność” jest postrzegana przez wielu, jako kamień milowy na drodze do wolności
03.09.2021
– To właśnie fakt, że zakłady – jeden po drugim – dołączały do postulatów spowodował, że cała Polska stała się areną solidarnościowej insurekcji. I tej insurekcji władze komunistyczne nie były w stanie zgasić – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Szef rząd w specjalnej „kapsule czasu” złożył list intencyjny dotyczący stworzenia w Jastrzębiu-Zdroju wielofunkcyjnego Pawilonu Porozumienia im. Lecha Kaczyńskiego. Wziął również udział w uroczystym odsłonięciu płaskorzeźb autorstwa Jana Reszki w Westybulu gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Porozumienie Jastrzębskie – jednym z kluczy do wolności naszego kraju
Premier Mateusz Morawiecki podczas swojego wystąpienia podkreślił, że strajk w Jastrzębiu odegrał kluczową rolę w walce o wolność:
– To była walka nie tylko o prawa pracownicze, ale także walka o godność i wolność człowieka oraz zrzucenie pęt niewoli sowieckiej i komunistycznej.
Zdaniem wielu historyków, masowe strajki na Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu, wpłynęły na tempo i skuteczność rozmów prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie. Podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy.
Pawilon Porozumienia im. Lecha Kaczyńskiego
NSSZ Solidarność JSW SA, Fundacja JSW SA i JSW SA chcą w wyjątkowy sposób upamiętnić 40. rocznicę powstania NZZ Solidarność. Związek zawodowy wyszedł z inicjatywą stworzenia wielofunkcyjnego budynku pod nazwą: Pawilon Porozumienia im. Lecha Kaczyńskiego. Szef rząd w specjalnej „kapsule czasu” złożył list intencyjny dotyczący stworzenia tego obiektu.
– Jestem wdzięczny wszystkim inicjatorom pięknego dzieła, które tu będzie rosło. To Pawilon Porozumienia Jastrzębskiego imienia Lecha Kaczyńskiego – powiedział szef rządu, który podkreślił również, że wierzy, że pawilon będzie miejscem nie tylko pamięci, który ma ocalić pamięć ale będzie także inspiracją, abyśmy żyli ideami “Solidarności”.
Pawilon ma powstać w miejscu pomnika Porozumienia Jastrzębskiego, przed kopalnią Zofiówka. Będzie to konstrukcja złożona z dwóch budynków nachodzących na siebie, ukazując w ten sposób jedność, kompromis i porozumienie.
Odsłonięcie płaskorzeźb Jan Raszki
Podczas wizyty w woj. śląskim premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystym odsłonięciu płaskorzeźb autorstwa Jana Raszki w Westybulu gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. – To jest bardzo ważna uroczystość. Sądzę, że odtwarzanie dzieł z czasów najazdu Niemiec hitlerowskich na Polskę jest naszym obowiązkiem i wielkim zadaniem naszego pokolenia.
W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, w pierwszych dniach wojny, zniszczono płaskorzeźby Jana Raszki, który stworzył alegorię czterech cech ludu śląskiego. Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki: – Cieszę się, że ta kruszyna pamięci z przeszłości będzie czymś więcej niż tylko odbudową całej pamięci o Śląsku, będzie świadectwem tego, że dzieje Śląska i Powstań Śląskich widzimy w pewnej ciągłości.
Płaskorzeźby wybitnego artysty mogły zostać odbudowane dzięki inicjatywie Wojewody Śląskiego. Rekonstrukcję wykonano na podstawie materiałów zgromadzonych przez Aleksandra Harkawego, ze zbiorów Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Muzeum Historii Katowic.