W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier: „Solidarność” jest postrzegana przez wielu, jako kamień milowy na drodze do wolności

03.09.2021

– To właśnie fakt, że zakłady – jeden po drugim – dołączały do postulatów spowodował, że cała Polska stała się areną solidarnościowej insurekcji. I tej insurekcji władze komunistyczne nie były w stanie zgasić – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Szef rząd w specjalnej „kapsule czasu” złożył list intencyjny dotyczący stworzenia w Jastrzębiu-Zdroju wielofunkcyjnego Pawilonu Porozumienia im. Lecha Kaczyńskiego. Wziął również udział w uroczystym odsłonięciu płaskorzeźb autorstwa Jana Reszki w Westybulu gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Premier maszeruje przez plac podczas uroczystości.

Porozumienie Jastrzębskie – jednym z kluczy do wolności naszego kraju

Premier Mateusz Morawiecki podczas swojego wystąpienia podkreślił, że strajk w Jastrzębiu odegrał kluczową rolę w walce o wolność:

– To była walka nie tylko o prawa pracownicze, ale także walka o godność i wolność człowieka oraz zrzucenie pęt niewoli sowieckiej i komunistycznej.

Zdaniem wielu historyków, masowe strajki na Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu, wpłynęły na tempo i skuteczność rozmów prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie. Podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy.

Pawilon Porozumienia im. Lecha Kaczyńskiego

NSSZ Solidarność JSW SA, Fundacja JSW SA i JSW SA chcą w wyjątkowy sposób upamiętnić 40. rocznicę powstania NZZ Solidarność. Związek zawodowy wyszedł z inicjatywą stworzenia wielofunkcyjnego budynku pod nazwą: Pawilon Porozumienia im. Lecha Kaczyńskiego. Szef rząd w specjalnej „kapsule czasu” złożył list intencyjny dotyczący stworzenia tego obiektu.

– Jestem wdzięczny wszystkim inicjatorom pięknego dzieła, które tu będzie rosło. To Pawilon Porozumienia Jastrzębskiego imienia Lecha Kaczyńskiego – powiedział szef rządu, który podkreślił również, że wierzy, że pawilon będzie miejscem nie tylko pamięci, który ma ocalić pamięć ale będzie także inspiracją, abyśmy żyli ideami “Solidarności”.

Pawilon ma powstać w miejscu pomnika Porozumienia Jastrzębskiego, przed kopalnią Zofiówka. Będzie to konstrukcja złożona z dwóch budynków nachodzących na siebie, ukazując w ten sposób jedność, kompromis i porozumienie.

Odsłonięcie płaskorzeźb Jan Raszki

Podczas wizyty w woj. śląskim premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystym odsłonięciu płaskorzeźb autorstwa Jana Raszki w Westybulu gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. – To jest bardzo ważna uroczystość. Sądzę, że odtwarzanie dzieł z czasów najazdu Niemiec hitlerowskich na Polskę jest naszym obowiązkiem i wielkim zadaniem naszego pokolenia.

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, w pierwszych dniach wojny, zniszczono płaskorzeźby Jana Raszki, który stworzył alegorię czterech cech ludu śląskiego. Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki: – Cieszę się, że ta kruszyna pamięci z przeszłości będzie czymś więcej niż tylko odbudową całej pamięci o Śląsku, będzie świadectwem tego, że dzieje Śląska i Powstań Śląskich widzimy w pewnej ciągłości.

Płaskorzeźby wybitnego artysty mogły zostać odbudowane dzięki inicjatywie Wojewody Śląskiego. Rekonstrukcję wykonano na podstawie materiałów zgromadzonych przez Aleksandra Harkawego, ze zbiorów Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Muzeum Historii Katowic.

Wideo

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}