W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier uczestniczył w wideokonferencji z przewodniczącym Rady Europejskiej

04.10.2022

Szef polskiego rządu wziął udział w spotkaniu koordynacyjnym w formie wideokonferencji z przewodniczącym Rady Europejskiej i liderami wybranych państw Unii Europejskiej. To etap przygotowań i ustaleń przed nieformalnym spotkaniem szefów państw i rządów UE, zaplanowanego na początku października. Tematem rozmów był m.in. wzrost cen energii w UE, sytuacja na terenie Ukrainy w kontekście działań Rosji oraz kwestie gospodarcze. Premier Mateusz Morawiecki poruszył również temat prac nad 8 pakietem sankcji wobec Rosji.

Wideokonferencja z przewodniczącym Rady Europejskiej

Dalsze wsparcie dla Ukrainy

Liderzy omówili dalsze wsparcie UE dla Ukrainy w obliczu podjętych przez Rosję działań eskalacyjnych: nielegalnej aneksji kolejnych okupowanych terytoriów Ukrainy na podstawie wyników pseudoreferendów, ogłoszenia częściowej mobilizacji oraz intensyfikacji gróźb zastosowania broni jądrowej. 

30 września członkowie Rady Europejskiej wydali oświadczenie w odpowiedzi na bezprawną aneksję przez Rosję ukraińskich obwodów. W dniach 23-27 września na okupowanych przez Rosję częściach obwodów chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego Ukrainy przeprowadzono nielegalne referenda. 

Wzrost cen energii

Liderzy podczas rozmowy omówili dalsze wytyczne w odpowiedzi na wzrost cen. Zwrócili oni uwagę na rolę  jedności w UE i dalszą koordynację polityk. Wysokie ceny energii muszą być skontrowane przez działania regulacyjne na poziomie Unii Europejskiej. Manipulacje cenami gazu przez Rosję i agresja Moskwy na Ukrainę pokazują, że dotychczasowy model polityki energetycznej Unii Europejskiej musi zostać przebudowany. 

Polska opowiada się za reformą systemu EU ETS. Rozwiązania obniżające ceny energii trzeba przyjąć jak najszybciej. Jesteśmy otwarci na solidarność i dyskusję na temat proponowanych rozwiązań. Kluczowa jest jednak zasada dobrowolności, a nie przymusowych ograniczeń. Bezpieczeństwo energetyczne czy kształtowanie miksu energetycznego, to suwerenna decyzja państw członkowskich. Rozmowy dotyczyły także m.in. kwestii sabotażu Nord Stream 1 i 2.

Rzecznik Prasowy Rządu Piotr Müller

{"register":{"columns":[]}}