W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier w Davos o walce z unikaniem opodatkowania w UE

23.01.2020

„Komisja Europejska powinna podjąć działania by wyeliminować luki podatkowe. Jeżeli tak się stanie, to szanse na większy unijny budżet znacząco wzrosną” – ocenił Mateusz Morawiecki podczas panelu ekonomicznego w Davos.

Premier podczas debaty w Davos.

Obok polskiego premiera wystąpił szef OECD Jose Angel Gurria oraz minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire. Debata dotyczyła przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny i Bank Gospodarstwa Krajowego raportu na temat podatkowych nadużyć w UE.

Według Mateusza Morawieckiego, Polska przed 2015 r. była jednym z krajów najsłabiej sciągających podatek VAT wśród członków Unii Europejskiej, a dziś należy do najskuteczniejszych. „Udało się to osiągnąć poprzez zmianę systemu podatkowego, obniżenie podatków dla małych i średnich przedsiębiorstw i jednocześnie próbę wyeliminowania możliwości stosowania niedozwolonych form unikania płacenia podatków” – ocenił szef polskiego rządu.

„Wykonaliśmy swoją pracę, a teraz jest szansa, by zmiana została wprowadzona w całej UE” – podkreślił premier. „Jeśli chcemy mieć ambitną politykę europejską dotyczącą innowacji i klimatu, to powinniśmy mieć również ambitny budżet” – powiedział Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, wpływy do takiego  budżetu można osiągnąć poprzez wyeliminowanie przynajmniej części nadużyć podatkowych.

Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego roczna strata związana z wypływami podatkowymi z VAT, CIT i PIT w UE to 170 mld euro.

Inwestycja AstraZeneca w Polsce za 1,5 mld zł

Przed panelem ekonomicznym Mateusz Morawiecki spotkał się w Domu Polskim w Davos z Leifem Johanssonem, prezesem jednej z największych firm biofarmaceutycznych na świecie. AstraZeneca oficjalnie ogłosiła plany inwestycyjne w Polsce na kwotę 1,5 miliarda złotych. „To ogromna suma w obszarze badań i rozwoju” – ocenił szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki spotkał się także m.in. z szefem Google'a Sundarem Pichaiem, prezesem Microsoftu Bradem Smithem i szefem ArcelorMittal Lakshim Mittalem.

{"register":{"columns":[]}}