Premier w Krakowie: robimy wszystko na każdym możliwym froncie, żeby zapewnić bezpieczeństwo i jak najszybciej zwalczyć koronawirusa
18.03.2021
Już na jesieni 2020 r. przygotowaliśmy odpowiednie zasoby na trzecią falę COVID-19 i zdecydowaliśmy o tworzeniu szpitali rezerwowych. Dzięki temu pacjenci, którzy potrzebują hospitalizacji, mogą obecnie liczyć na fachową pomoc. Naszym priorytetem jest uruchamianie kolejnych łóżek w szpitalach tymczasowych.
Uruchamianie szpitali rezerwowych pozwala w sytuacji kryzysowej zachowywać i zarządzać dostępnością łóżek w sposób przewidywalny i zorganizowany. Obecnie w całym kraju funkcjonują 23 szpitale tymczasowe.
Podczas wizyty w szpitalu rezerwowym w hali EXPO w Krakowie premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że ponad 50 proc. zakażeń COVID-19 jest efektem wirusa brytyjskiego, który jest znacznie bardziej zaraźliwy i prowadzi do większej liczby zgonów. „Dlatego ważne jest, żebyśmy jak najszczerzej przeprowadzili akcję szczepień” – zaznaczył szef rządu. „Bardzo ważny jest tu dzisiejszy komunikat wydany przez Europejską Agencję Leków, który mówi, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna” – dodał.
Szpital tymczasowy w hali EXPO w Krakowie
Placówka będzie drugim szpitalem tymczasowym w Krakowie i trzecim w Małopolsce. W obiekcie może zostać przygotowanych 375 łóżek, w tym 20 respiratorowych. Jednostką prowadzącą jest Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.
Wobec eskalacji pandemii wojewoda małopolski podjął decyzję o uruchomieniu 19 marca dwóch pierwszych modułów szpitala: po 28 łóżek plus 10 respiratorowych. Łącznie będzie to 66 łóżek. Działanie szpitala wspierać będzie polskie wojsko, m.in. z 6. Brygady Powietrznodesantowej wspieranej przez 11. Małopolską Brygadę Obrony Terytorialnej.