W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier: w polskich sercach nigdy nie zgasła nadzieja na odbudowę Zamku Królewskiego

26.01.2021

Zamek Królewski w Warszawie to szczególne miejsce dla wszystkich Polaków. W czasie II wojny światowej był ograbiany, niszczony, aż ostatecznie wysadzony w powietrze przez wojska niemieckie. Solidarność i determinacja Polaków w gromadzeniu pieniędzy pozwoliły na jego odbudowę. W 2021 roku przypada jubileusz 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. W inauguracji obchodów uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że odbudowę zawdzięczamy przede wszystkim narodowi polskiemu – wspaniałym ludziom, którzy nie dali umrzeć sprawie polskiej i którzy Zamek Królewski traktowali jako symbol.

Premier przy mównicy na Zamku Królewskim.

II wojna światowa była tragicznym momentem w historii –  także dla wielu miejsc i budynków ważnych dla Polaków. Zamek Królewski w Warszawie był niszczony i ostatecznie wysadzony w powietrze przez wojska niemieckie. Zamienił się w ruinę. Po zakończeniu wojny z gruzów udało się wydobyć część detali i pamiątek, które zostały wykorzystane podczas odbudowy.

Choć wskazówka zegara zamarła na godz. 11.15 na 32 lata, to w polskich sercach nigdy nie zgasła nadzieja na odbudowę Zamku Królewskiego. Na odbudowę Polski po zgliszczach II wojny światowej. Wreszcie na odzyskanie niepodległości

– podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Odbudowa Zamku Królewskiego symbolem solidarności Polaków

Odbudowa Zamku Królewskiego nie byłaby możliwa bez zaangażowania i solidarności Polaków z całego kraju i zagranicy.

To piękny symbol, że Polacy potrafili bronić swojej tożsamości i w skuteczny sposób walczyć o wolność, a także o prawdę. To nie komunistom zawdzięczamy odbudowę Zamku Królewskiego, ale narodowi polskiemu

dodał szef rządu.

17 września 1939 roku nie tylko dokonano głównych zniszczeń, ale także 17 września po wielu latach położono pierwszą cegłę pod odbudowę Zamku Królewskiego

– zauważył premier.

Kolejne lata to również niełatwe prace nad odtworzeniem historycznych wnętrz. W Zamku Królewskim pojawiły się także ocalone dzieła sztuki.

Obchody jubileuszu zakończą się w 40. rocznicę udostępnienia społeczeństwu Zamku Królewskiego – w 2024 roku. Będzie to doskonała okazja do zaprezentowania nowej odsłony Sali Tronowej oraz wystawy dzieł Władysława Hasiora. Wybór autora nie jest przypadkowy. To prace Władysława Hasiora można było podziwiać w pustych wnętrzach Zamku Królewskiego, który był w trakcie odbudowy.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}