Premier w Wilnie: relacje polsko-litewskie są najlepsze od wieluset lat
02.05.2023
Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki spotkał się na Litwie z premier Ingridą Šimonytė i prezydentem Gitanasem Nausėdą. Wizyta była okazją do omówienia m.in. relacji dwustronnych oraz współpracy gospodarczej, energetycznej i infrastrukturalnej. Przywódcy Litwy i Polski rozmawiali również o rosyjskiej agresji na terenie Ukrainy. Dodatkowo 2 maja przypada Dzień Polonii i Polaka za Granicą. Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystym otwarciu nowo wybudowanego skrzydła Domu Kultury Polskiej w Wilnie.
Polsko-litewska współpraca
Przywódcy Polski i Litwy podczas spotkania omówili kwestie związane z relacjami pomiędzy naszymi krajami. Rozmowy dotyczyły współpracy gospodarczej, energetycznej i infrastrukturalnej. Podczas spotkania politycy rozmawiali na temat bezpieczeństwa oraz współpracy na arenie międzynarodowej. Tematy te będą omawiane również na lipcowym szczycie NATO, które odbędzie się właśnie w Wilnie.
– Rozmawialiśmy także o wspólnych inicjatywach w zakresie ćwiczeń wojskowych. Nie ulegaliśmy również różnym prowokacjom, które działy się przed wojną i w trakcie wojny. Rozmawialiśmy dzisiaj dużo o tym, jak propaganda rosyjska wpływa na sytuację, a także jak stara się zmieniać opinię publiczną na Zachodzie. Tutaj rola Litwy i Polski jest przeogromna – powiedział szef polskiego rządu.
Spotkanie było okazją do omówienia aktualnej sytuacji na terenie Ukrainie oraz wprowadzania dalszych sankcji wobec Rosji i Białorusi.
– Rozmawialiśmy także z panią premier o tym, jak wzmocnić naszą politykę obronną i jak reagować wobec zagrożenia militarnego, które dziś manifestuje się na Ukrainie. Wiemy doskonale, że jeśli chcemy pokoju, to musimy przygotowywać się do wojny – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Rozwój Domu Kultury Polskiej w Wilnie
Dzień Polonii i Polaków za Granicą wypada 2 maja. Z tej okazji, w obecności przywódców Polski i Litwy, nastąpiło uroczyste otwarcie nowego skrzydła budynku Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Placówka została rozbudowana, po uwzględnieniu potrzeb polskiej mniejszości na Litwie. Inwestycja mogła powstać dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu instytucji. Kultywowanie i dalsze rozwijanie związków z Polską jest możliwe, dzięki zapewnieniu odpowiednich warunków dla polonii. Rozwój infrastruktury Domu Kultury Polskiej w Wilnie sprzyja ożywieniu działalności kulturalnej i społecznej, która służy pogłębianiu dialogu między naszymi narodami.
– Dom Kultury Polskiej jest taką bezpieczną przystanią. Przystanią dla wszystkich tych, którzy chcą kultywować kulturę polską w Wilnie, na Litwie, ale także umacniać nasz sojusz, naszą przyjaźń pomiędzy Polską a Litwą – powiedział premier Mateusz Morawiecki.