W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier: wszyscy powinniśmy się skupić na bezpieczeństwie

19.04.2024

Prezes Rady Ministrów uczestniczył w Brukseli w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej, który poświęcony był m.in. kwestiom bezpieczeństwa w kontekście wojny w Ukrainie. W konkluzjach unijnego szczytu pojawił się zapis, który zobowiązuje Unię Europejską do podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa ukraińskiego nieba. Liderzy państw UE połączyli się także on-line z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Premier Donald Tusk podczas wypowiedzi dla mediów po nieformalnym szczycie RE.

Obrona ukraińskiego nieba

Jak relacjonował Premier Donald Tusk, Prezydent Zełenski podkreślił natychmiastową, być może rozstrzygającą wojnę, potrzebę dostarczenia Ukrainie systemów, które mogłyby zwalczać rosyjskie rakiety i drony.

- Sytuacja na froncie jest krytyczna, a najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny. (…) W konkluzjach Rady Europejskiej znalazł się zapis, że UE będzie wspierała i podejmie działania na rzecz bezpieczeństwa nieba nad Ukrainą. Decyzja w tej sprawie będzie należała  do państw narodowych – poinformował Prezes Rady Ministrów.  

Jak wyjaśnił, nikt nie oczekuje od Polski, jako państwa przyfrontowego, aby to jednak nasz kraj  przekazał własne baterie Patriot Ukrainie. - Wszyscy wiedzą, ile daliśmy i wszyscy wiedzą, że potrzebujemy chronić swoje niebo ze względu na incydenty z rosyjskimi rakietami – zaznaczył Donald Tusk.

Cały czas czekamy na decyzję USA w sprawie 60 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy.

Możliwość rosyjskiej ingerencji w wybory do PE

Podczas spotkania w Brukseli unijni przywódcy dyskutowali także o rosyjskim zagrożeniu dezinformacją i agresją cybernetyczną w czasie najbliższych wyborów europejskich.

- Wszyscy mamy powody obawiać się prób ingerowania w nasze wybory ze strony Rosji, np. poprzez sieci internetowe i dezinformację – podkreślił szef polskiego rządu. Jak wyjaśnił, Czechy przywołały przykład portalu Voice of Europe oraz udziału niektórych prawicowych polityków europejskich, w tym polskich, w przedsięwzięciach finansowanych i kontrolowanych przez Rosję.

- Dziś nabiera to szczególnego znaczenia, w kontekście informacji o aresztowaniu Polaka, który był w trakcie przygotowań zamachu na Prezydenta Zełenskiego. Wiadomo o jego próbach kontaktu z rosyjskim wywiadem, jego aresztowanie było jak najbardziej zasadne – jak mówił podczas spotkania z dziennikarzami szef polskiego rządu.

Apel o nieblokowanie granic z Ukrainą

Prezes Rady Ministrów zwrócił się do Polaków z apelem, aby nie robić nic, co mogłoby dziś osłabić Ukrainę.

- Niezależnie od uzasadnienia dla protestów, przejścia graniczne nie mogą być dłużej blokowane. Nie możemy w żaden sposób szkodzić Ukrainie, kiedy rozstrzygają się losy wojny – tłumaczył Donald Tusk. - Blokowanie przejść jest po prostu wykluczone – dodał.

Premier zapewnił jednocześnie, że rząd jest przygotowany „do kolejnych form pomocy dla tych, którzy nie z własnej winy stracili na wojnie Rosji z Ukrainą”. Zapowiedział dalsze negocjacje w sprawie ochrony interesów polskich rolników.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}