Program przygotowań Rzeczypospolitej Polskiej do objęcia i sprawowania przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r.
21.11.2023
Rada Ministrów przyjęła Program przygotowań Rzeczypospolitej Polskiej do objęcia i sprawowania przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r., przedłożony przez ministra do spraw Unii Europejskiej. Program przygotowań do objęcia i sprawowania przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej wskazuje główne procesy przygotowań polskiej administracji do prezydencji w Radzie UE, zarówno w wymiarze merytorycznym jak i logistycznym.
1 stycznia 2025 roku Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom jako pierwsze państwo tria: Rzeczpospolita Polska – Królestwo Danii – Republika Cypryjska.
Sprawowanie prezydencji składów Rady Unii Europejskiej jest naturalną konsekwencją przystąpienia Polski do UE w 2004 r. i szczególnego rodzaju zobowiązaniem wynikającym ze statusu państwa członkowskiego.
Do najważniejszych zadań prezydencji należy przewodniczenie Radzie UE i jej organom przygotowawczym, realizowane m.in. poprzez kształtowanie agendy Rady UE danego półrocza. Sprawowanie prezydencji wymaga właściwego przygotowania, rozpoczętego z odpowiednim wyprzedzeniem zapewniającym pełną gotowość do prowadzenia prac od pierwszego dnia sprawowania przewodnictwa.
Program przygotowań do objęcia i sprawowania przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej wskazuje główne procesy przygotowań polskiej administracji do prezydencji w Radzie UE, zarówno w wymiarze merytorycznym jak i logistycznym.
W programie poruszono m.in. takie kwestie, jak:
-
tryb pracy nad 6-miesięcznym programem prac Rady UE podczas polskiej prezydencji oraz 18-miesięcznym programem trio, stanowiących jedno z kluczowych merytorycznych wyzwań dla państwa sprawującego prezydencję;
-
zasady i harmonogram opracowania kalendarza prezydencji; wyzwania związane z organizacją spotkań odbywających się podczas prezydencji, szczególne tych, które organizowane będą w Polsce;
-
zasady zarządzania korpusem prezydencji;
-
konieczność wypracowania skutecznej strategii promocyjnej i komunikacyjnej polskiego przewodnictwa;
-
zasady i struktura finansowania wydatków związanych z realizacją zadań wynikających z przygotowania i sprawowania prezydencji.
Działania wskazane w programie będą realizowane w 2023 i 2024 r. tak, aby możliwe było skutecznie przygotowanie się administracji do pełnienia przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE.