Projekt ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
03.01.2023
Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów, jeśli chodzi o finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Określa m.in. instytucje odpowiedzialne za uruchamianie środków, które pochodzą z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Najważniejsze rozwiązania
- Projekt określa właściwość organów, które są odpowiedzialne za uruchamianie pieniędzy z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji „EFRG” oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich „EFRROW”.
- Funkcję agencji płatniczej pełnić będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- Jednostką certyfikującą będzie Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
- Zadania związane z uruchamianiem środków pochodzących z EFRG i EFRROW wykonywać będzie minister finansów, przy udziale ministra rolnictwa i rozwoju wsi. - Proponowane przepisy określają także zasady uruchamiania środków pochodzących z EFRG i EFRROW. Pieniądze będą przekazywane ARiMR, na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi, na podstawie zapotrzebowań składanych przez agencję.
- Środki na współfinansowanie krajowe i przejściowe wsparcie krajowe będą przekazywane ARiMR w formie dotacji celowej przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
- Warunki i tryb przekazywania ARiMR środków z EFRG i EFRROW, współfinansowania krajowego i przejściowego wsparcia krajowego oraz sposób postępowania ze środkami odzyskanymi od beneficjentów, zostaną określone w rozporządzeniu ministra finansów, w porozumieniu z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi.
Nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.