Projekt ustawy o koordynacji działań antykorupcyjnych oraz likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego
10.12.2024
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o koordynacji działań antykorupcyjnych oraz likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego, przedłożony przez Ministra – Członka Rady Ministrów, Koordynatora Służb Specjalnych.
Projekt przewiduje likwidację Centralnego Biura Antykorupcyjnego i przeniesienie ciężaru walki z korupcją na inne wyspecjalizowane instytucje. Chodzi o Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Krajową Administracje Skarbową. Jednostki te w sposób nieprzerwany będą kontynuowały czynności prowadzone obecnie przez CBA. Jednocześnie ustanowiona będzie tzw. osłona antykorupcyjna w celu wzmocnienia efektywności przeciwdziałania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym oraz działaniom godzącym w interesy ekonomiczne państwa. Likwidacja CBA nastąpi 1 lipca 2025 roku.
Od lat wobec CBA formułowane są uzasadnione zarzuty dotyczące naruszenia praworządności i swobód obywatelskich. Dotyczy to także sprzeniewierzenia się zasadzie neutralności politycznej przy zwalczaniu korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych. W konsekwencji, do prokuratury skierowane zostały zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez kierownictwo i funkcjonariuszy CBA.
Co dodatkowo ważne, pozycja Polski w rankingu mierzącym poziom korupcji Transparency International, pogarsza się nieprzerwanie od 2015 roku. W badaniu za 2023 rok nasz kraj zajął 47. pozycję, podczas gdy w 2015 roku Polska osiągnęła w rankingu 29. miejsce.
Najważniejsze rozwiązania
- Centralne Biuro Antykorupcyjne zostanie zlikwidowane 1 lipca 2025 roku.
- Jego dotychczasowe zadania oraz etaty funkcjonariuszy i pracowników zostaną przekazane Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) oraz Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
- W strukturze Policji zostanie utworzone Centralne Biuro Zwalczania Korupcji (CBZK).
- Nowa jednostka będzie odpowiedzialna za realizację na obszarze całego kraju zadań dotyczących rozpoznawania i zwalczania przestępstw korupcyjnych.
- CBZK przejmie od likwidowanego CBA zadania, które dotyczą przestępstw korupcyjnych przeciwko:
- działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego;
- wymiarowi sprawiedliwości;
- wyborom i referendom;
- porządkowi publicznemu;
- wiarygodności dokumentów;
- mieniu;
- obrotowi gospodarczemu;
- obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi;
- finansowaniu partii politycznych;
- zasadom rywalizacji sportowej;
- obrotowi lekami, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobami medycznymi.
- Czynności operacyjno-rozpoznawcze, analityczno-informacyjne oraz kontrolne, które prowadzi obecnie CBA, będą w sposób nieprzerwany kontynuowane przez jednostki przejmujące.
Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca 2025 roku, z tym, że niektóre rozwiązania przygotowujące proces likwidacji CBA, wejdą w życie od 1 kwietnia 2025 roku.