W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym

18.07.2023

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Powstanie nowy system teleinformatyczny Krajowego Rejestru Karnego (KRK). Proponowane rozwiązania usprawnią działanie rejestru i skrócą czas uzyskania z niego informacji. Przyspieszy to realizację procedur (np. karnych, administracyjnych czy przetargowych), do których potrzebna jest weryfikacja informacji z KRK. Projekt dostosowuje ponadto polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących systemu, który  służy do ustalania państw UE, posiadających informacje o wyrokach skazujących, wydanych wobec obywateli państw trzecich i bezpaństwowców.

Najważniejsze rozwiązania

  • Dokumenty sporządzane przez pracowników sądów, Centralnego Zarządu Służby Więziennej, prokuratorów oraz nadesłane przez państwa UE, będą co do zasady automatycznie zasilać bazę KRK.
  • Wprowadzane do systemu KRK dane osobowe będą weryfikowane w rejestrze PESEL.
  • Dane o osobach pozbawionych wolności przekazywane będą do Rejestru bezpośrednio przez system teleinformatyczny Centralnej Bazy Danych Osób Pozbawionych Wolności, wykorzystywany w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej.
  • Uproszczone zostanie postępowanie w sprawie wydania zaświadczenia z KRK. Będzie to możliwe dzięki zmniejszeniu zakresu danych osobowych potrzebnych do złożenia zapytania. Chodzi o dane, które pozwolą na jednoznaczną identyfikację osoby oraz informacje o obywatelstwie tej osoby.
  • Każde zaświadczenie z KRK będzie wydawane w wersji elektronicznej podpisanej pieczęcią elektroniczną. Wydruk dokumentu będzie równoważny dokumentowi elektronicznemu, a autentyczność dokumentu będzie można zweryfikować.
  • Umożliwiony zostanie dostęp do informacji o podmiotach zbiorowych każdemu, bez konieczności wskazania, czy i na potrzeby jakiego postępowania zaświadczenie jest uzyskiwane.

Nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo po 9 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

{"register":{"columns":[]}}