Projekt ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
18.10.2022
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Powstanie Państwowy Instytut Medyczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Będzie on prowadził badania medyczne i prace rozwojowe, przy jednoczesnym udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej. Nowa jednostka zostanie utworzona przez przekształcenie Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Oprócz standardowego świadczenia opieki zdrowotnej i prowadzenia badań naukowych, Instytut skupi m.in. się na potrzebach zdrowotnych funkcjonariuszy służb, m.in. Policjantów.
Centralny Szpital Kliniczny MSWiA jest jednym z największych ośrodków medycznych w kraju. Dostarcza pacjentom z całej Polski kompleksowych usług zdrowotnych dotyczących lecznictwa zamkniętego, ambulatoryjnego, diagnostyki i rehabilitacji. W CSK MSWiA każdego roku udzielanych jest kilkaset tysięcy porad specjalistycznych, kilkadziesiąt tysięcy hospitalizacji i blisko 8 tysięcy zabiegów operacyjnych. Ponadto, CSK MSWiA posiada potencjał techniczny, organizacyjny i kadrowy do podjęcia działalności, jako instytut badawczy.
Najważniejsze założenia
- Państwowy Instytut Medyczny MSWiA powstanie przez przekształcenie Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.
- Instytut będzie jednostką o szerokim spektrum działania i wysokim potencjale naukowym i organizacyjnym. Rozwinięcie zdolności naukowych i leczniczych zwiększy zakres opieki zdrowotnej oraz dostęp do niej dla pacjentów w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
- Instytut będzie prowadził prace badawcze i naukowe w kierunku rozwoju nowoczesnych metod diagnostyki i poprawy sytuacji zdrowotnej obywateli. Będzie prowadził także badania predyspozycji do służby dla funkcjonariuszy służb mundurowych, które podlegają MSWiA.
- Powołanie nowej jednostki pozwoli także na stałe opracowywanie i doskonalenie standardów zabezpieczenia medycznego na wypadek zagrożeń masowych. Chodzi np. o zagrożenia epidemiologiczne czy związane ze skutkami katastrof naturalnych i wewnętrznych sytuacji kryzysowych.
- Utworzenie Instytutu otworzy ponadto dostęp do udziału w projektach badań naukowych, które finansowane są ze środków zewnętrznych, np. funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.
- Przez organizowanie kształcenia na poziomie studiów podyplomowych i szkół doktorskich, utworzenie Instytutu wzmocni także potencjał kadrowy polskiej nauki, w obszarze związanym ze specjalistyczną dziedziną medycyny i nauk o zdrowiu.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r.