W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt

28.06.2022

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie przenośnych chorób zwierząt. Chodzi także o zapewnienie jednolitego funkcjonowania systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt. Wprowadzone zostaną także rozwiązania, które ułatwią walkę z  afrykańskim pomorem świń (ASF).

Najważniejsze rozwiązania

  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie kontynuować zadania związane z identyfikacją i rejestracją bydła, owiec, kóz oraz świń. Przejmie także zadania dotyczące gromadzenia danych koniowatych oraz rozpocznie gromadzenie danych zwierząt pozostałych gatunków (tj. jeleniowatych i wielbłądowatych) oraz zakładów drobiu, których identyfikacja i rejestracja jest wymagana przepisami unijnymi.
  • Nowe rozwiązania umożliwią dostosowanie systemu informatycznego ARiMR do nowych zadań, w tym zapewnienia efektywnej interoperacyjności, integracji i kompatybilności, m.in. elementów komputerowej bazy danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt z systemami Inspekcji Weterynaryjnej oraz innymi systemami informatycznymi, które związane są z ochroną zdrowia zwierząt.
  • Nowe przepisy przewidują rezygnację z paszportów dla bydła w obrocie krajowym.
  • Wprowadzony zostanie obowiązek dokonywania zgłoszeń zdarzeń dotyczących zwierząt przez posiadaczy zwierząt i podmioty, które prowadzą działalność nadzorowaną – wyłącznie w postaci elektronicznej. Aby umożliwić zapoznanie się z nowym prawem oraz dokonać odpowiednie działania adaptacyjne, proponowane rozwiązanie – w odniesieniu do właścicieli koniowatych oraz posiadaczy bydła, owiec, kóz i świń – wejdzie w życie 1 stycznia 2026 r. Jednocześnie nie trzeba już będzie prowadzić księgi rejestracji/ewidencji w postaci papierowej. 
    • Jeżeli po tym czasie, posiadacze wymienionych gatunków zwierząt nadal nie będą w stanie samodzielnie dokonywać zgłoszeń, będą mogli skorzystać z pomocy pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego lub pracowników ARiMR – tak, jak dzieje się to obecnie przy składaniu wniosków o płatności bezpośrednie.
{"register":{"columns":[]}}