W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją w Rzeczypospolitej Polskiej XI sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w roku 2022

11.05.2021

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją w Rzeczypospolitej Polskiej XI sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w roku 2022, przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Światowe Forum Miejskie organizowane jest co dwa lata przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN Habitat). To prestiżowe wydarzenie promuje zrównoważony rozwój miast i dyskusję nad wyzwaniami współczesnej urbanizacji. Możliwość organizacji Światowego Forum Miejskiego w 2022 r. to wielkie wyróżnienie dla naszego kraju, który przygotowuje się do tego przedsięwzięcia od 2018 r. W przyjętym projekcie ustawy określono zadania administracji publicznej i służb oraz sposób ich współpracy, jeśli chodzi o organizację Światowego Forum Miejskiego.

 

11 sesja Światowego Forum Miejskiego, która odbędzie się w czerwcu 2022 r. w Katowicach, jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej. W Forum weźmie udział ponad 20 tys. uczestników z całego świata, którzy reprezentować będą rządy, samorządy, świat nauki, organizacje pozarządowe oraz instytucje aktywne w obszarze polityki miejskiej.

 

Światowe Forum Miejskie będzie stanowiło platformę międzynarodowej dyskusji nad najważniejszymi trendami i wyzwaniami  dla rozwoju  miast w wymiarze globalnym. Chodzi m.in. o rozwój niskoemisyjnej gospodarki i systemów miejskich, elastyczne zarządzanie zagrożeniami klimatycznymi i pandemicznymi czy rozwój infrastruktury smart-city.

 

Przyznanie prawa do organizacji Światowego Forum Miejskiego, to kolejne – po szczycie klimatycznym (COP24) – potwierdzenie znaczenia Katowic, jako ośrodka udanych przemian społeczno-gospodarczych oraz gościnnego gospodarza wielkich wydarzeń. Jest to również wielkie wyróżnienie dla naszego kraju i wyraz zaufania ze strony partnerów z ONZ.

 

Najważniejsze rozwiązania

 

  • Zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz zabezpieczenia medycznego:

- wojewoda śląski opracuje – we współpracy ze służbami Departamentu Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych – plan zapewnienia bezpieczeństwa podczas Światowego Forum Miejskiego;

- jeśli chodzi o bezpieczeństwo i porządek publiczny, koordynację działań służb zaangażowanych w organizację wydarzenia zapewni minister spraw wewnętrznych i administracji;

- za zabezpieczenie medyczne odpowiadać będzie wojewoda śląski.

  • Zapewnienie obsługi i koordynacji:

- za obsługę protokolarną gości Światowego Forum Miejskiego odpowiedzialne będzie Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych;

- ustanowiony zostanie Zespół do spraw organizacji Światowego Forum Miejskiego, który będzie koordynował działania administracji publicznej, monitorował postępy przygotowań oraz nadzorował realizację zadań związanych z organizacją.

  • Finansowanie:

- organizacja Światowego Forum Miejskiego będzie finansowana z budżetu państwa oraz budżetu Katowic;

- wkład finansowy Polski to 8 mln USD na rzecz Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Osiedli Ludzkich (płatne w 4 transzach po podpisaniu umowy w sprawie organizacji Forum) oraz wkład rzeczowy (infrastruktura);

- organizacja Światowego Forum Miejskiego może oznaczać dodatkowe dochody dla polskich przedsiębiorstw, przede wszystkim z branży turystycznej, logistycznej i pokrewnych. Dotyczyć to będzie głównie firm działających w Katowicach i w innych miastach na Śląsku, ale również funkcjonujących na terenie województwa małopolskiego.

  • Zadania związane z organizacją Światowego Forum Miejskiego realizowane będą w latach 2021 i 2022.
{"register":{"columns":[]}}